Тази събота, малко след 9 часа екипът на Радио Варна ще ви поведе на НА СЕЛО. Днес ще пътешестваме на северозапад във Варненска област, към община Вълчи дол и ще спрем в село Искър. Екипът ни е в състав: Добо Мързов - звукорежисьор, Румен Сарандев - форорепортер и Мариела Димитрова.
Защо едно село в Североизточна България носи името на река Искър? Историята на селото, както и на името му са любопитни. Селото се е образувало по времето, когато България е под турско робство. Според преданията оттам минавал търговски път, от Добруджа за Истанбул, първоначално е било с изцяло турско население. До 1934 селото носи названието Ак-коюн („Бяла овца“). Котленските заселници искат то да се именува Великово – на името на първият дошъл заселник българин в селото Велико Дачев от Котел, който започва като овчар на животните на един от заможните турци. Идват и заселници от долината на река Искър, които сами се наричали искърци и станали повече на брой. И въпреки, че селото носи име на пълноводна река, днес реката и някои от изворите в селото са пресъхнали...
Още от историята ни разказа днешният кметски наместник Антония Костадинова, която е от рода на Велико Дачев. След три години като читалищен секретар и библиотекар Антония Костадинова става кметски наместник на Искър. Тя е само на 22 години, все още довършва висшето си образование, но в нея местните хора, повечето пенсионери, виждат надежда за добро бъдеще на селото. За това как живеят днес 50-ната искърци, какъв е местния поминък и за градежа на църквата "Рождество на Пресвета Богородица" от местни хора разказа още Антония Костадинова. А за първия библиотекар на селото Рафаил Великов разказва Петя Маркова, която освен че е негова внучка в момента се грижи и за читалищната библиотека.
Както всяко техническо достижение и кинематографът отдавна е изместен от телевизията, платформите в интернет и мултимедията в киносалоните. Но гледането на филми остава любимо развлечение за мнозина и днес. Имало е времена обаче, когато киното е отивало при хората. Пътуващото кино у нас е в разцвета си от края на 40-те до 70-те години на 20-ти век. Във времето, когато пристигналото кино е ставало събитие, ни връща дългогодишният киномеханик Стоян Георгиев-Кежо. Днес той е на 97 г. и освен, че е най-възрастният жител в село Искър все още с ентусиазъм разказва забележителни истории от пътуванията с кинематографа в каруцата.
Песента и днес, както някога по седенките продължава да събира жените в селото. Всяка сряда, в читалището. Пандемията прекъсва за дълго срещите им, но ние успяваме да се включим в първата им среща тази пролет. Както подобава, на масата има почерпка, всяка е донесла по нещо, а и повод има – една от тях е оженила сина си наскоро. Преди всичко малко от историята на местното читалище „Христо Ботев-1914” ни разказва неговият председател г-жа Кирилка Георгиева, а след това жените от певческата група импровизирано ще ни попоеят.
Отглеждането на животни, известно е, иска отдаване – работата около тях е от сутрин до вечер. В предаването „На село„ сега ще чуем от първо лице двама мъже как се справят със стадо от стотици овце – собственикът и наетият от него овчар. Атанас Ангелов е с овцете по цел ден. Колко дълга ще е пашата зависи от времето. Не винаги е бил овчар, но сега с овцете основен помощник му е... малко огледало. Най-хубаво е, когато овцете се прибират със закръглени като гайда – значи добре са били гледани през деня, казва стопанинът на овцете, които Атанас води на паша. Димитър Димитров е млад човек, със съпругата си и двете им малки деца са едни от най-младите жители в с.Искър.
Темата за цените на хранителните продукти у нас е на фокус в предаването тази сутрин между 8 и 9ч. Очаквайте коментар от страна на потребители, на Сдружението за достъпна и качествена храна, както и съветите на икономистите относно правилното ценообразуване на стоките от първа необходимост. Обстановката в региона след снежната нощ обобщаваме след..
На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..
В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден - зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..
Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..
Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..