„Пчела у дома”. Това интересно название носи нова инициатива, която осъществява връзка между пчелари и запалени почитатели на билките с възрастни хора, които живеят в самостоятелни къщи. Идеята на инициаторите е просторните селски дворове да се превърнат в дом за много пчелни семейства или в уханни билкови градини. Защо не и в двете едновременно.
Основните инициатори на „Пчела у дома” са Васил и Боряна. Те живеят в Дания, но пазят силна връзка с родината. Екипът, който не е само от българи, е решил да помогне на възрастни хора по селата да се върнат в обществения живот по някакъв начин и да допълнят месечния си бюджет. Още по-важната им цел е да осигурят възможност на хората да общуват с някого – нещо, което, особено във времена на коронавирус, се оказва рядко и труднопостижимо за живеещите в условия на географска и дигитална изолация. Боряна Димитрова обясни за Радио Варна:
"Самата инициатива, надяваме се да достигнем до такъв резултат, като свържем пчелари и ентусиасти, които искат да си имат собствена билкова градинка с баби или дядовци, които живеят най-вече самотно по селата и които биха имали желание да предоставят своите дворове за поставянето на кошери или направата на малка градинка."
Инициативата е съвсем в началото си и до момента с организаторите са се свързали трима пчелари. От своя страна инициаторите се свързват с кметове и кметски наместници, които разговарят със своите съселяни дали някой има интерес да се включи:
"По различните места имат съображения. Например на някои места се оказва, че има твърде много пчели в дворовете и се притесняват, че няма да имат достатъчно вода за всички, ще започнат да си пречат. На други места се оказва, че възрастните хора вече са си отишли."
Идеята е инициативата да продължи дълго във времето. Избрали са пчеларството, защото до голяма степен е благородно и помага на природата да оцелее. За миналата година смъртността при пчелите у нас е достигнала 70-80%, което също е провокирало организаторите да се обърнат към този занаят. В сайта на инициативата е и първата по рода си интерактивна карта на пчелините и пчелните семейства у нас. Данните в нея показват, че кошерите на територията на община Варна са 6 хиляди, а Добричко е един от регионите с най-много кошери в страната – над 30 хиляди.
В звуковия файл е целият репортаж на Александър Йорданов:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..