В интересни времена живеем, нали? Между изборите.
Няма място за скука и отегчение. Изненади, пренареждане, крилати фрази и незабравими диалози изпълват новините и всекидневието. Динамично е и ни държи във форма.
Имаме и невероятния шанс да наблюдаваме как многовековни принципи и практики, /О, чудо!/ пред очите ни талантливо се претворяват в действие.
Сега, ако Сун Дзъ е поседнал на ръба на вечността – да позяпа какво се случва, би останал очарован, че не напразно се е трудил над трактата „Изкуството на войната“. Вероятно би оценил факта, че векове наред цял свят се напъва да учи постановките му и да ги прилага поетапно в източното военно мислене, в западните бизнес концепции, или в произволно взети житейски области... и всеки път нещо не е както трябва... А ние тук съвсем естествено, без много да се напрягаме, почти всекидневно раждаме шедьоври на военната стратегия и тактика.
Докато ведро отваряме и затваряме парламента.
Когато врагът изглежда спокоен, спретваме ситуацийка – хууубавичко да го изтощим и объркаме! Възхити ли се населението от оръжието на конкуренцията, веднага се предприемат ответни мерки. Отдавна се знае, че дори най-изящният меч, потопен в солена вода, скоро ще ръждяса. До следващите избори...
Има и дребни хватки от типа „как се ръководи съдбата на опонента“. Много просто. Придаваш си мистериозност, ставаш гъвкав до безформеност и си готов с пълен контрол над ситуацията. Неочаквано добра комбинация е, ако се научиш да избягваш силните, да депресираш моралните, да разколебаваш податливите и изключително важно: да изтощаваш сладурите. Когато се изморят, те не са толкова симпатични, спират да разпръскват чар и обаяние и правят повече грешки, което пък изцяло обслужва твоите интереси.
Та седи си Сун Дзъ на ръба на вечността в този кротък майски следобед и се наслаждава на нашите ненадминати стратегии и тактики. Аз на негово място бих била предоволна да гледам как векове след мен въодушевени хора брилянтно реализират отделните стъпки от трактата ми. Особено в частта, в която плановете трябва да са тъмни като нощта. Нашите така се престарават, че на моменти и сами не могат да разберат какво са планирали.
Да си отговарят на взаимните очаквания също им се получава добре. Приятно им е да размахват назидателно пръст в стил: „Видяхте ли? Нали ви казах!?“. Този тип трапезно правосъдие обикновено завършва с дълбока изненада, защото другарчето не дреме, а се възползва от момента и поваля разсеяния опонент.
Безспорен гвоздей в програмата е заблудата. Но за последователите на Сун Дзъ не е новина, че именно на нея се основава военното дело. Знае се, че ако някой изглежда небрежно, той твърде вероятно се готви за скок; слабият на вид, в действителност, може да е твърде силен; а онзи, който е близо, се преструва, че е някъде много далеч.
Какво се случва после? Ресурсите се изчерпват, идват други вождове и се възползват от безизходното положение. Но това вече сме го играли. Наясно сме с последствията.
Добре, че сме широко скроени и не правим сами всички грешки, а даваме огромни шансове и на другите. Да... Към всяка ситуация има различни гледни точки.
Надявам се бъдещата картинка да е по-ясна, позитивна и структурирана! Само се надявам...
От мен – Даниела Иванова, хубави дни, приятни и ползотворни събития!
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..