Ако имате свободно време и искате да посетите или да зведете вашето дете на някое интересно място, можете да се отбиете до варненското село Тополи. Там се намира Етнографският център „Роден край”, известен още като Музея на куклите, който ни потапя в пъстрите и необятни дълбини на българския фолклор.
Това става благодарение на Димка Андреева, бивша начална учителка от село Тополи. Преди 15 години тя превръща дома си в място, в което историята и традициите оживяват със стотиците малки и големи кукли. Те са облечени с национални носии от различните краища на България, лично ушити от Димка Андреева. След като ни посрещна изключително топло с фоторепортера Румен Сарандев, тя ни показа една от най-атрактивните кукли в музея – кукерът бай Благой. Главата му е измайсторена от череп на елен. Облечен е в носия от родното й село Аспарухово. Освен че приканва гостите да прекрачат прага на музея със звъна на чамовете, с които е препасан, бай Благой прогонва злите сили.
Целта на Димка Андреева е да възпитава у децата любов към българската култура и обичаи. Каза, че малчуганите слушат с интерес историите, които разказва. Понякога се разсейват с телефоните и таблетите си, но тогава се намесва бай Благой.
Музеят представлява интерес не само за децата, но и за техните родители. Привлекателно място е и за чуждестранни туристи. Идвали са и японци. Срещата с тях е била запомняща се, разказа Димка Андреева.
"Попитах момичето, което ги водеше, с какво да ги посрещнем. Не знаех дали ще харесат нашия айрян или традиционната ни баница. Тя ми каза да пасирам един компот от кайсии. В Япония много обичали кайсиите, а и там били много скъпи и трудно достъпни. Много им хареса нектара. Останаха изключително впечатлени от музея. Взеха си и кукли за спомен", спомня си Димка Андреева.
Заради пандемията, посещенията в музея на куклите са намалели през последната година. Тя обаче е оптимист, че нещата се оправят и подготвя нови изненади за посетителите през новия летен сезон.
Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..
Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията. Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан Димитров –..
Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение. Даниела..
Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел. Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..
Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди. На Бъдни вечер българите се..