Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Доброплодно

| обновено на 15.05.21 в 13:58

Винаги на екипа ни е приятно да посещаваме селата от община Ветрино. Заради красивата природа и сърдечните местни хора.

Този път Ваня Славова и Румен Сарандев гостуват в Доброплодно.

Природата там е красива, земята-плодородна, въздухът-чист.

В непосредствена близост до селото е най-големият язовир в общината - "Доброплодно".


Но ние първо се отбиваме до чешмата в селото:

Отиваме при нашите сърдечни домакини в кметството. Посрещат ни с вкусна баница, приготвена с яркожълти домашни яйца и пресен спанак.

Но преди да хапнем трябва да поговорим:


Кметът на Доброплодно Мариян Неделчев.


С негова помощ сме на път към читалището, където срещаме Василка Димитрова- читалищен секретар.


Посреща ни леко притеснена. Питам я за дейността, която се развива в читалището:

И макар светът да е променен, спокойствието на село си остава същото: автентично и вечно, със звуците от природата и свежия въздух.

Питам Павлина Неделчева за разликата между живота в града и този на село:

Църквата в село Доброплодно, община Ветрино, се нарича „Свети Йоан Рилски”.

Тя е строена в далечната 1886 година.

Отваря врати през 1889 година, тогава са положени и първите икони в нея.


Преди години в храма се осъществява реставрация.

Влизам  в църквата и разговарям с касиера на църковното настоятелство Тодорка Пенчева за историята на храма:


Доброплодно е село, което може да се похвали с богата история и с Борис Янев...

"Път през равнината'' е последната книга на Борис Янев за Доброплодно, която остава за съжаление неиздадена. В нея авторът с безспорния си талант на разказвач описва интересни истории и случки от 30-те години на миналия век, когато е бил учител и директор на местното училище. Любопитно и поучително е да се докоснем до живота на хората преди близо век, когато селото ни е било общински център, построена е сградата на кметството по проект на арх. Франгя и от Елес Факъ селото става Доброплодно. Идеята за името тръгва от тогавашния кмет Петър Кандиларов, който предлага селото ни да се казва Добро поле, но всъщност "кръстник" на Доброплодно е самият Борис Янев. Ето как авторът описва в книгата разговора си с Петър Кандиларов:
"- Имам големи строителни планове. Тук хората са работливи. А този кът на Провадийска околия е най-плодороден. Тук става великолепен боб, a житото бие по тежина всички села наоколо.
- Откъде така добре познавате и хората, и земята?
- Бяхме учители с жената една година тук, газил съм черноземна кал както никога в живота си. Трябва да предложим ново име на старото Елес Факъ. Мисля, че името Добро поле много ще подхожда.
- Напомня ми погрома при Добро поле през войната. По-добре би било село Доброплодно.
- Много е дълго. Виж, за погрома при Добро поле не ми дойде наум. Доброплодно! Ще напомня възрожденеца Сава Доброплодни..."
Ето как плодородната земя и препратката към възрожденския деятел стоят в основата на името, което Доброплодно носи от 1934 г.
Черноземът е все така плодороден, остава да пробудим възрожденския си дух и да подпомогнем издаването на "Път през равнината'', за да познават и следващите поколения историята на селото ни.
Разговарям с Павлина Неделчева в сградата на кметството: 
В Доброплодно посетихме джамията в центъра на свелото.

Нека влезем заедно в нея:

Хората се уважават, факт, но този въпрос най-често се поставя в кръчмата, затова след малко отиваме в механата....

На село всичко е близо, често на пешеходно разстояние.

А само няколко крачки делят джамията от механата.

Там спираме на раздумка:

В края на предаването отново се връщаме към думите на ходжата Рафет:

Честит байрям на всички мюсюлмани. Време е и аз да отида да изям някоя баклавичка. Сладък да ви е денят, светли емоциите, хубави срещите.


Междувременно стана ясно, че книгата за Борис Янев, за която говорихме преди седмици, вече е издадена.
С тази положителна новина вярваме, че хората от Доброплодно, ще продължават да съхраняват българския дух на село.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балчик подновява побратимяването с курортна община в Турция

Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..

публикувано на 20.02.25 в 13:46
Снимката е илюстративна, архив.

Стръмните улици във "Виница" - опасни ледени пързалки

Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..

публикувано на 20.02.25 в 11:58

Образователни еко работилници в училища и детски градини

Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..

публикувано на 20.02.25 в 10:47

Отваря ски пистата във Вълчи дол

Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни.  В следващите две нощи се очакват..

публикувано на 20.02.25 в 10:02

В Добрич подобриха 40-годишен рекорд за най-ниска температура

Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..

публикувано на 20.02.25 в 06:20

Когато автобусът закъса и повървиш 5-6 километра в снега (СНИМКИ)

Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..

публикувано на 19.02.25 в 17:45

Божил Колев: Спомените ми от футбола са много, приятелите също (ВИДЕО)

Легендата на варненския и българския футбол Божил Колев представи книгата си "От Черно море и ЦСКА до световния футбол". Това стана на голямо тържество в присъствието на едни от най-големите футболисти от близкото минало.  Божо Колев даде интервю за Радио Варна минути преди началото на презентацията.

обновено на 19.02.25 в 16:09