В навечерието на един от най-големите ни празници – 24 май, в предаването „На село” тази събота от 9 до 10 часа в ефира на „Радио Варна”, ще ви заведем до варненското село Тополи. Неслучайно сме избрали тази дестинация, тъй като денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, е избран и за празник на селото. По този повод, всяка година той се отбелязва с тържествени мероприятия.
Заради пандемията и мерките обаче, тази година те ще са по-малко от обичайното, каза за "Радио Варна" секретарят на Народно читалище "Св. Св. Кирил и Методий" в Тополи Величка Иванова.
Сред традиционните празници на селото е и фолклорният събор „Тополи пее и се смее”, който се провежда в последната неделя на месец август. Празниците и културните мероприятия в селото са в изобилие. Освен с тях, Тополи се гордее със своята богата история. Човек може да се докосне до нея чрез уникалната музейна сбирка, намираща се в читалището. С част от историята на селото ни запозна и кметът Благовест Георгиев, който е родом от Тополи. В момента населението на селото, основано през XIX век от преселници от Одринска и Беломорска Тракия, наброява близо 5 хиляди жители.
С фоторепортера Румен Сарандев се разходихме из централната част на селото. Направи ми впечатление, колко е чисто и поддържано. И е добре уредено, както казват местните жители, с които имах възможността да разговарям. Селото е оживено, а хората са усмихнати и приветливи. Село Тополи е разделено на две части - стара и нова. Между тях има дере, в което растат огромните тополи, дали и сегашното му име. Има и две чешми с лековита вода. Това обаче не са единствените забележителности, които могат да бъдат видяни там.
Още за историята, културата, традициите и живота в село Тополи, очаквайте тази събота в предаването „На село” от 9 до 10 часа в ефира на „Радио Варна”.
Чуйте и някои от главните герои в предаването:
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...
Във Варна се открива първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове ще разположат 38 издателства от цялата страна. Събитието ще се проведе е търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". Официалното откриване е на 13 февруари (четвъртък) от 11 часа. Двама от най-популярните съвременни български писатели -..
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..