Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ получи награда „Питагор“ за научен колектив. Отличието е заслуга на екипа от 32-ма учени, които работят за изграждане на научна инфраструктура за нуждите на морската индустрия.
Петима учени, един научен колектив и една компания са носителите на тазгодишните награди „Питагор“ на Министерството на образованието и науката за принос в развитието на науката в България. Те получиха отличията си на официална церемония, която бе излъчена по Българската национална телевизия. В тринадесетото издание на конкурса бяха номинирани 13 представители на българската наука в шест категории. Победителите получиха плакети и парични награди.
„Наградите „Питагор“ на Министерството на образованието и науката станаха традиция. Те се превърнаха в символ на връзката между образование, наука и култура. С тези отличия искаме да покажем на нашите забележителни учени признателността си и да им благодарим, че прославят българската наука пред света.“ С тези думи министърът на образованието и науката проф. Николай Денков се обърна към наградените и номинираните. Той връчи голямата награда за цялостен принос в развитието на науката на проф. Людмил Антонов.
Людмил Антонов е професор по химия в Института по електроника и водещ изследовател на Националната научна програма „Вихрен“. Научните му интереси са в областта на молекулната спектроскопия, използвана за бърз контрол на храни, напитки, етерични масла, сухи дроги и лекарствени средства. Разработил е уникална методология за анализ на сложни равновесни системи с приложение при дизайна на нови функционални материали във високите технологии и при създаването на нови биологично активни молекули.
Двама бяха отличените в категорията „Млад учен“ - гл. ас. д-р Венелин Тодоров и д-р Мария Ивановска. Техните награди връчи проф. Анастас Герджиков – председател на Съвета на ректорите.
Д-р Венелин Тодоров е главен асистент в Института по математика и информатика на БАН. Постиженията му са свързани с приложение на математиката в други науки, математическото моделиране и др.
Д-р Мария Ивановска e главен асистент по Клинична имунология в Медицинския университет в Пловдив. Тя е автор на изследване, което намира клинично приложение за диагностика на остър и хроничен стрес и промените, които настъпват в имунната система.
Заместник-министърът на образованието и науката Генка Петрова връчи наградата в нова категория – за решаване на обществени предизвикателства. Получи я проф. Ивайло Търнев.
Проф. Търнев , който е началник на Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Александровска“ в София работи за подобряване достъпа на уязвими малцинства до по-добро здравеопазване. Той въвежда и утвърждава професията „Здравен медиатор“ в България. Разработва и реализира програми за ранна диагностика на различни заболявания.
От заместник-министър Нели Косева получи отличието си за пробив в науката проф. д-р Светла Данова. Тя е ръководител на лаборатория „Микробна генетика“ в Института по микробиология на БАН. Проф. Данова прави редица молекулярни изследвания за приложението на млечнокиселите бактерии.
Компанията за клинични изследвания „Комак медикал“ получи „Питагор“ за най-много инвестиции в научна дейност. Компанията извършва традиционни и иновативни клинични проучвания за подобряване качеството на живот. Наградата връчи председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
Тази година в конкурса кандидатстваха 41 учени и научни колективи. Целта на наградите е да стимулират учените към значими постижения и успешна реализация на научните изследвания в икономиката.
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..