Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Метличина

Звукови гледки от село Метличина, община Вълчи дол

С песен ни посрещнаха в село Метличина. Но и не само – жените от клуб "Незабравка" се бяха приготвили с пита, баница, сладкиши. Гостоприемство откъдето и да го погледнеш. Там бяхме с колегата Румен Сарандев. Неговите снимки можете да видите на сайта на Радио Варна. 

В нашата мила родна страна има две села, които носят името Метличина. Едното е в Кърджалийска област. Ние бяхме във варненското село Метличина. То се намира в община Вълчи дол, малко след село Брестак. Двете села са един вид побратими. Брестак е по-голямото, но Метличина излиза, че е по-личното. В Метличина живеят около стотина души.

Двама от тях са Петър Петров и Иван Йорданов. Срещнах ги на чешмата пред кметството.

В разговора с Петър Петров и Иван Йорданов стана въпрос за земята и веднага се насочихме към Митко Митев, който е председател на Земеделската кооперация „Съгласие”.

Митко Митев - председател на ЗК „Съгласие”, село Метличина

Митко Митев си спомня, че като малък са го будили още в четири сутринта, за да събира тютюн .

Той се надява, че тази година реколтата ще е много по-добра. И нещо любопитно – с помощта на земеделската кооперация и на бизнесмена Димитър Димитров, с когото Ви срещнахме при обиколката ни на Брестак, е изграден паметник на загиналите във войните от селото.


Щерион Жеков е част от ловната дружинка, но първо го върнахме в спомените му. Той е роден през 1934 година. И продължава да лолува. Баща му е бил бозаджия. Разказва, че днешната боза няма нищо общо с онази, която е пил като малък.

Щерион Жеков - председател на ловната дружинка в село Метличина

В разговора се включи и краеведът Аспарух Стоянов. Той се е заел с нелеката задача да опише историята на село Метличина в книга.
Аспарух Стоянов - краевед

Аспарух Стоянов разказва любопитни факти от историята на селото, което до 1934 година се е казвало Хамбърлък, а до 1966 Житница.

По летописа Аспарух Стоянов работи заедно с бившия кмет на Метличина Иван Върбанов, който познава много добре родовете.

Иван Върбанов - бивш кмет на село Метличина

Жените от певческа група

Това са жените от клуб „Незабравка”. Клубът им се намира в възстановената каменна сграда на училището в селото. Тя е със 130-годишна история. Едната част се е ползвала за църква. Дори кръстът още стои на покрива. В Метличина имат голяма църква, но ще я посетим малко по-късно. Сега към певческата група с ръководител Димка Желева.

В село Метличина не са забравили традициите. И ревностно ги съхраняват. Певческата група към пенсионерски клуб "Незабравка" не спира с изявите си. 

Традиционно ястие от Метличина е питката то царевично брашно.

Посетихме и църквата в село Метличина. Тя носи името "Св. Архангел Михаил". Голяма и просторна. Вижда се от главния път. Но за съжаление от години стои заключена. Покривът тече, вътре птичите отпадъци са на камари. Храмът се нуждае от голям ремонт.

Църквата в село Метличина

Църквата е много красива, споделя с тъга в гласа кметският наместник Златинка Димитрова. Тя е строена в началото на миналия век. Започната е през 1928 и е завършена през 1933 с дарения от местното население. Инициативата е на бабата и дядото на Коста Костадинов – Вълчо и Добра Костадинови.


Жителите на Метличина се надяват, че скоро църквата ще бъде отключена и отново ще чуят гласа на църковната камбана.

Село Метличина се намира на 45 километра от Варна и е в състава на община Вълчи дол. С кметския наместник Златинка Димитрова разговаряхме в края на посещението ни там.

Златинка Димитрова - кметски наместник на село Метличина

От асфалтирани улици  и днес в селото имат нужда. Заради липсата им, автобусите от обществения транспорт спират на разклона и въобще не влизат в Метличина.

От площадката пред старото училище, сега пенсионерски клуб, се вижда старата селска чешма.


Така накратко в няколко минути и няколко реда изглежда село Метличина.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29

Травмата на Народния съд и жертвите на комунизма

1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..

публикувано на 01.02.25 в 10:00

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си

От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..

публикувано на 31.01.25 в 16:24

Варненски ученик с пореден златен медал от международна олимпиада по математика

Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..

публикувано на 31.01.25 в 11:10

Навършват се 114 години от рождението на Данаил Бекяров - краевед, адвокат, почетен гражданин на Добрич

На днешния ден се навършват 117 години от рождението на  Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..

публикувано на 31.01.25 в 08:00

Много въпросителни и без никаква версия за най-тежката самолетна катастрофа в САЩ от 16 години

Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...

публикувано на 30.01.25 в 16:32

31 януари – Освобождението на Балчик от османско владичество

Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..

публикувано на 31.01.25 в 08:05