Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Риск едно на милиони или защо пристанище за пропан-бутан се превърна в ябълка на раздора

13
Кметът на Белослав Диян Иванов.

Риск едно на милиони! Така собственикът на "Газтрейд" АД - Милчо Василев, определя потенциалната опасност от взрив на обработвания от компанията му пропан-бутан на обособеното - според официалните документи, пристанище от регионално значение за обработка на пропан-бутан и горива в близост до Белослав.

Поводът е насроченото за 8 юни 2021 г., заседание на Експерния екологичен съвет към РИОСВ – Варна. На него ще се разглежда Доклад за оценка на въздействието върху околната среда на предложението за изграждане на пирс.

Според замисъла, пирсът е мястото, където ще се разтоварват кораби с пропан-бутан, който ще бъде съхраняван в двете хранилища за газ на територията на фирмата и оттам с вагони ще се транспортират до останалите части на страната.

На територията на пристанището се работи като място за съхранение, обработка и превоз на пропан-бутан още от 2015 г., но без да се използват кораби, а превозът е само с влакови и автомобилни цистерни.

Срещу изграждането на пирса възразяват от общинската администрация в Белослав, а на извънредна сесия на местния общински съвет на 3 юни, съветниците решиха, че ще дадат отрицателно становище.

Зад противодействието, чието финално разплитане се очаква във вторник, стои история, която започва далеч преди 2015 г. Сред тях е и инцидент от август 2013 г., когато цистерна с пропан-бутан се взривява в база на фирмата в с. Езерово - на отсрещната страна на Варненско-Белославско езеро. Тогава пострадаха над 10 души, вкл. един загинал от изгарянията си, а няколко души бяха с различна степен на изгаряния.

Именно с този инцидент са свързани и основните страхове на жителите на Белослав. Част от тях разказват, че макар и на малко повече от 6 км. по права линия от мястото на инцидента, тътенът и разтрисането на къщите им са били осезаеми.

Това е и един от основните аргументи за несъгласието на общинската администрация в Белоспав, казва кметът Диян Иванов. По думите му, от общината са посочвали пропуски в доклада, които пряко застрашават безопасността на населението на общината. Не е изчисляван и "ефекта на доминото", който изследва какво би станало при евентуален инцидент, казва Иванов.


Според собственика на "Газтрейд" Милчо Василев първото строително разрешително е от 2009 г. Оттогава насетне има издадени няколко десетки положителни становища и доклади за безопасност и нито едно отрицателно мнение, вкл. и от страна на общината в Белослав. По думите му, екипите на пожарната правят обучения на територията на пристанището, защото то покрива и дори надхвърля изискванията за безопасност.



Освен инцидента в Езерово от 2013 г., аргументи за несъгласие от страна на кмета Диян Иванов е близостта на къщите и спортния комплекс със стадиона в Белослав до територията на "Газтрейд", както и непосредствената близост до пътя за с. Разделна и за Девня.



Излазът на пътя за Разделна от територията на фирмата е одобрен и съгласуван от Агенция "Пътна инфраструктура", както и от общината в Белослав, контрира Милчо Василев. И допълва, че технологията, която се прилага на територията на пристанището няма нищо общо с инцидента в Езерово. На пристанището са изградени наземни хранилища, които са приравнени до подземни, в които се съхранява пропан-бутана.

По думи му, течни горива там няма да се обработват, защото отдавна е излязъл от този бизнес.



В продължение на годините, в Белослав са правени редица обществени обсъждания и може да се говори за "умора" от тях, обяснява кметът Диян Иванов, според когото именно при общественото обсъждане през 2019 г. в администрацията са разбрали изцяло какво предстои да се изгражда.


По думите на Милчо Василев, съвременният начин за разтоварване на пропан-бутан е именно на пирс. Така кораб, който пристава, се отдалечава с още 200 метра навътре от брега.Освен това са изградени и 14 лафета (съоръжения за охлаждане на цистерни), два пъти повече от изискуемите за безопасност, казва той.



Възраженията на общината в Белослав засягат и близостта на базата до стадиона и изградените до него спортни съоръжения. Те, според Диян Иванов се ползват ежедневно. Два пъти седмично се играят и мачове.
Голямото притеснение на кмета е липсата на пожарна служба. Най-близката е във варненския кв. Аспарухово. В случай на пожар, пожарникарите могат да пристигнат за около 12-15 минути, в зависимост от шофьора.


Притеснения предизвиква и морфологията на Варненско-Белославското езеро и драгажните дейности в него, свързани с удълбочаването на канала. Част от извадените драгажни маси се изливат на територията на пристанището - в района на т.нар. буферна зона, която се изгражда около хранилищата за пропан-бутан, пояснява Милчо Василев.
Няма хидрогеоложки доклад, обяснява кметът Диян Иванов. Според него, част от съществуващата в момента кейова стена на пристанището - макар и да не се ползва, е със свлачище. Драгажните маси - изземването на пръст от дъното на канала, засилва притесненията му, тъй като е предпоставка за нови свличане.

Иначе, според платформата quora, рискът от падане на самолет се изчислява на повече от 1 на 11 000 000.

Още по темата може да видите тук, тук и тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34
kokicheta

Днес имен ден празнуват всички, които носят в името си светлина

Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..

публикувано на 06.02.25 в 08:30

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58