Георги Милков е български журналист с повече от 25 години професионален опит в различни медии, автор и водещ на седмично публицистично предаване по БНТ, дългогодишен специален кореспондент на в. „24 часа“ в Либия, Афганистан, Ирак и главен редактор на списание TREND. Сценарист на документалната поредица „5 минути София“ и пълнометражния документален филм „105 минути София – историята на града“, отличен с Наградата за документален филм на фестивала „Бели нощи“ в Санкт Петербург, Русия. Автор на многобройни публикации по въпроси на международната политика и история, гост лектор в Дипломатическия институт към МвнР.
По време на "Варна Лит" той представи книгите на Георги Господинов "Времеубежище" и на Захари Карабашлиев "Опашката".
Мартин Николов разговаря с Георги Милков:
- С какво Ви провокираха двете книги?
- Те са опит да се търсят въпроси във времето и пространството, като всеки от нас се изкушава да мисли какво би било, ако се върне назад в миналото или да отиде напред в бъдещето. По-често хората си представяме връщането в миналото, а пътуването напред по-трудно си го представяме и там ни е по-малко уютно. Чрез близките си и с историите от детството отиваме в миналото. В книгата "Опашката" на Захари Карабашлиев събитията като че ли се случват на предела на днешния ден и книгата е по-скоро за утре, докато книгата на Георги Господинов е с много препратки към миналото и в същото време е книга за настоящето. Ако ги поставим една до друга двете книги те са в една координатна система; има интересна пространствено-времева парадигма.
- Къде остава настоящето?
- То остава в главата и в сърцата на всеки един от нас. Ние опитвайки се да се качваме в тези машини на времето (каквито са книгите), трябва да можем да натиснем копчето на настоящето, за да не се загубим във вселената, да не се реем без мисъл и здрава основа. Че живеем живота си тук и сега и никога повече.
- Ако се прехвърлите в миналото, то не се ли превръща във ваше настояще?
-Сигурно е така, ама от философска гледна точка. Времето и пространството са имагинерни концепции. Няма такава таблица, няма координатна система иначе. Нулата е там, където сме ние. Всеки един човек е отправната точка за време и пространство. Те се променят спрямо всеки един човек. Машина на времето е подход, който е дразнел любопитството на мнозина автори.
- В кой момент от миналото или бъдещето искате да надникнете?
- От детството си чрез книгите непрекъснато обикалям. Понякога на места, на които хората не са стъпвали отдавна; по килери, мазета, скринове. Това ми е доставяло неописуемо удоволствие. Аз съм търсел този портал за пространствено-времева телепортация навсякъде по света: в Африка, в Азия, в Латинска Америка...Там лесно попадаш на хора, които ти помагат за това.
Цялото интервю бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..