Животът на Цветана Манева, събран в думи на хора от най-близкото й обкръжение, представя журналистът, документалист и автор Георги Тошев.
В съавторство с драматурга Яна Борисова той пише „Тя, Цветана Манева“ – първата автобиография на актрисата. В нея една от емблемите на българското кино и театър е разказана чрез думите на другите за нея, чрез писма, изпратени ѝ лично. Така авторите на биографията наброяват много повече от двама.
В нея се включват дъщерята на Цветана и семейството ѝ, актьорите Явор Милушев, Снежина Петрова, Захари Бахаров и Теодора Духовникова и театралната режисьорка Възкресия Вихърова. Писмо има и от Йордан Радичков.
Днес Георги Тошев представя във Варна новите книги за Цветана Манева, Татяна Лолова и Георги Парцалев в поредния ден от Международния литературен фестивал "Варна лит", на лятната сцена на Държавния куклен театър.
Не е тайна, че вие сте много близки с Цветана. Много често се срещате, разговаряте. Това как повлия на книгата? С какво тя е по различна?
Много трудна книга. Аз я спрях. Преди 7 години трябваше да излезе за нейната 70-годишнина. Добре че заминах за Антарктида с проф. Пимпирев та някак си това спиране не ми се отрази толкова емоционално, защото не тайна Цветана е един от най-близките ми хора и това е много опасно понякога. Много по-лесно е да работиш с човек, когото не познаваш, както беше случая ми с Парцалев. Никога не съм познавал този човек, докато Цветана е част от моето семейство Цветана е част от най-близкия ми приятелски кръг.
Не може да не си пристрастен?
Първо си пристрастен, второ самата Цветана, на която многократно е предлагано да си напише автобиографията, е отказвала, защото не е искала тя самата да разкаже живота си. На нея и е интересно да погледне живота си през другите, от взаимоотношенията с другите. И тогава аз измислих един ход, хора, които знам, че са свързани с нея, от най-близкото й обкръжение – от семейство до колеги, с които тя се чувства достатъчно близка, да напишат едни неизпратени писма, защото не всичко на Цветана Манева може да се каже.
Тогава исках да е изцяло епистоларно. Цветана пък да отговоря. Загуби интерес по средата на цялата тази история. Тръгнахме да пишем една друга книга. Аз се усещах, че знам, че толков много знам за нея. Толкова много ми е разказвала и все ми е недостатъчно. Спрях книгата, беше написан и спрях. И когато Илиян Андонов от Книгомания ми каза, че трябва да направим книга за Цветана в тази поредица, в която са Стефан Данаилов, Невена Коканова, Георги Парцалев, аз казах добре и тогава се огледах около себе си, кой може да бъде мой партньор в това начинание. Не се сетих за по-добър вариант от Яна Борисова, защото Яна също е човек който наблюдава Цветана. Яна написа пиеса за Цветана „Хората от Оз“ , в която Цвета играе с голямо удоволствие. В момента е готов и нова пиеса - моноспектакъл. Финалното заглавие може би ще остане „Тъгата на кралиците“. Очаква се спекатакълът да се появи наесен. "Тъгата на кралиците" ще бъде едно своеобразно сбогуване с театъра.
Цялото интервю на Даниела Стойнова с Георги Тошев в звуковия файл:След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..