Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Поздравъ отъ Варна" - изложба с репродукции на пощенски картички

„Поздравъ отъ Варна“ е изложба с репродукции на пощенски картички. Тя е посветена на юбилея „Варна – 100 години курортен град”. Изложбата показва миналото на Варна, запечатано върху пощенски картички от началото на 1921 и следващите десетилетия, в които града ни се превръща морското летовище на България, посрещащо гости от цял свят. Идеята на експозицията е да онагледи впечатленията и чувствата на хиляди туристи преминали в годините през Варна и да стане своеобразно ехо, звучащо днес като референция и лична препоръка, споделено мнение и прекрасна оценка, а защо не и реклама. Художественото оформление на таблата цели своеобразен хронологичен разказ от картички с включените в тях описания за мястото, лични разкази, послания, дати и превод, където е възможно.

Паната показват изображения от Морските бани, Централния плаж, Морската градина, емблематични заведения и туристически обекти от Варна, Златни пясъци, Свети Константин и Елена, и други стратегически и знакови за туризма места. Най-старият експонат, включен в колекцията, който може да видите на плаката, е картичка от 1901 година, изобразяваща първите солидни морски бани, основоположник на идеята за курортен град Варна. Акцент в изложбата представлява и разнообразието от пощенски марки, залепени върху картичките, както и цялостната визия на тези документални свидетелства от времето преди дигиталната ера, която промени начина ни на общуване и взаимодействие завинаги. До средата на миналия век, този романтичен спомен от миналото, не се изпраща в плик и преминава през много очи и ръце по пътя си от подател до получател. 

Повече за изложбата „Поздравъ отъ Варна“ чуйте от организаторите Димитрина Василева и Елена Бойчева от "Варна Оупън Арт", които бяха гости в предаването за култура "Гравитация нула".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Чакърова с изложба "Цветно" в Художествения музей "Георги Велчев" във Варна

Експозиционна зала "Ателие Георги Велчев" на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя самостоятелна изложба литография на един от признатите майстори на тази графична техника - Мария Чакърова. Под името "Цветно" художничката е подбрала произведения, създавани в периода от..

обновено на 29.05.25 в 16:35

Да се вземат спешни мерки за спасяването на Кибела в Балчик настояват археолози

63-ата Национална археологическа конференция, която се провежда в Балчик, ще излезе с позиция до парламента да се вземат спешни мерки и решение храмът на Кибела да бъде спасен – адаптиран и социализиран, за да му се отдаде дължимото като изключително културно наследство и постави Балчик заслужено на туристическата карта на България и Европа.  Античната..

публикувано на 28.05.25 в 16:50

Варненската опера с предпремиера на "Фауст" на 30 май

"Фауст" 2025 е третият прочит на това заглавие в историята на Варненската опера след „Фауст“ на диригента Йоско Йосифов и режисьора Михаил Хаджимишев (1955) и „Фауст“ на диригента Влади Анастасов и режисьора Кузман Попов (1974).  С трактовката на третия варненски „Фауст“ са ангажирани маестро Светослав Борисов – главен диригент и заместник интендант на..

публикувано на 28.05.25 в 15:42

Филмовото Провидение на Мина Крайчева

На 29 май във Фестивален и конгресен център в зала 5 от 19 ч. ще бъде представен късометражният филм „Провидение“ на Мина Крайчева.  Историята се развива на крачка от настоящето. И ще ни зададе въпроси, с които предстои да се сблъскаме. Опасно ли е бъдещето, което ни очаква или е спасение? Филмът е дебютен за Мина Крайчева, която преди пет години от..

публикувано на 28.05.25 в 14:16

Изложба "Ахроматично" на Данил Йорданов във Варна

Ахроматично започва новият галериен сезон за "A&G Art Meeting". Той обаче ще предложи до финала си през ноември различни цветове, стилове, техники и гледни точки. Първият художник, когото Анна Халамян и Герхард Хорнман канят, е Данил Йорданов. Графитът като материал го интересува вече повече от две десетилетия. Той го изследва и търси най-подходящия..

публикувано на 28.05.25 в 14:09

Мелодии от Нино Рота – Кръстникът на филмовата музика, на 24 юни във Варна

Мултимедийният концерт „С музиката на Нино Рота“ на 24 юни е част от програмата на фестивала Опера в Летния театър Варна 2025 и ще представи най-доброто от филмовата музика на композитора, писана за великите образци на италианското и световното кино. В Летния театър, под диригентската палка на Бенедето Монтебело, ще звучат безсмъртните мелодии от..

публикувано на 28.05.25 в 09:40

Покана за две изложби отправя Дворецът в Балчик

Културен център „Двореца“ представя самостоятелна изложба живопис на художника Веселин Куртев. Изложбата гостува в Каменната зала от 27 май до 9 юни 2025 г., като предлага на почитателите на изкуството възможност да се докоснат до изразителните и експресивни творби на Куртев. Откриване на изложбата:  27 май 2025 г. от 17:00 часа   Веселин Куртев е..

публикувано на 27.05.25 в 13:55