Заключителна изложба от 32-рото издание на фестивала за съвременно изкуство „Процес – Пространство“ се откри снощи в информационен център Мелницата в Балчик. Тя ще остане до края на юни и показва творбите на авторите, работили под мотото „Пренареждане на пластовете“. Свои произведения, сътворени в Балчик, показват Георги Янков, Десислава Христова, Росица Гецова и сръбкинята Мария Каузларич, както и студенти от НХА Любослав Боянов (Плакат) и Никола Цветанов (Графика) и други.
Припомням, че фестивалът започна на 1 юни с експозиция под мотото „Райски градини“ от миналогодишното издание, в памет основателя на фестивала Димитър Грозданов, който напусна този свят м.г. Форумът ще привлече ценители с още едно събитие това лято, планирано на 27 юли от 17.00 ч. в Художествената галерия – откриване на изложба с оригинални плакати на Кристо и Жан-Клод от колекцията на „Процес – Пространство“, която ще гостува до края на август, след това отпътува за Русе. Оригиналните плакати са били дарени от Кристо в зората на фестивала през 1992, когато участва дистанционно, с цел спонсорство на младата инициатива.
През 2020 година много неща се промениха по света, обстоятелствата докоснаха и художествените среди. Преосмислихме ценностите си, пренаредихме начина си на живот и представяне на изкуството, обяснява организаторът Пенка Минчева името на тазгодишното мото.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Христина Бобокова и Фондация „Процес – Пространство“, Община Балчик, партньори са СБХ. Догодина ще отбележи по-специално 30-ия си рожден ден и 33-то издание.
Дженифър Лопес обясни защо личният ѝ живот не се получава. Певицата и актриса, която наскоро се появи публично с бившия си съпруг Бен Афлек, каза, че никой от четиримата ѝ бивши съпрузи никога не я е обичал истински. 56-годишната Дженифър беше омъжена за сервитьора Оджани Ноа, танцьора Крис Джъд, певеца Марк Антъни и актьора Бен Афлек. Според звездата,..
По традиция, на 18 октомври, Деня на Свети Лука – покровител на художниците, Сдружението на варненските художници открива своята годишна изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Откриването е от 18:00 ч. Тази година експозицията включва творби на 56 творци. Посетителите ще могат да видят произведения в областта на живописта,..
Официално откриване на постерната изложба "Тракийската керамика от Равна и Добрина – поглед към богатото археологическо наследство на Провадия" ще се проведе от 15 часа днес в Археологическия музей в Бургас. Експозицията отвежда публиката в дълбините на тракийската култура, разкривайки красотата и символиката на керамичните съдове, открити при..
Есенният салон на изкуствата ще се проведе във Варна в периода от 15 октомври до 18 ноември. Традиционният форум събира живопис, музика, литература, кино и танц в едно общо културно преживяване. Откриването ще се състои на 15 октомври от 18:00 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ с изложбата „Оригинал и отпечатък“ на Любен Стоев..
Музеят за нова история на град Варна организира прожекция на документалния филм "Зеленият вълшебник", посветен на Антон Новак, създател на Морската градина във Варна. Тази година варненската общественост отбелязва 165 години от рождението му и 130 години от установяването на Антон Новак в града. Филмът е продукция на БНТ-Варна от 2010 година. Сценарист..
След извикалото бурни аплаузи вълнуващо начало с юбилейния концерт на класическото клавирно дуо Аглика Генова - Любен Димитров, Европейският музикален фестивал Варна 2025 продължава на 16 октомври отново с представяне на двама артисти в Градската художествена галерия. Този път специалното преживяване ще бъде за почитателите на джаза и на кросоувър..
Арт галерия "Папийон+ има удоволствието да срещне почитателите на изящното изкуство с прекрасна колекция творби от многообразното творчество на талантливия художник Иван Стратиев. От 10-ти до 31-ви октомври, в навечерието на своята шестдесет и пет годишнина в изложбената зала на галерията авторът показва най-новите си творби, обединени от темата..