Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Витанов с изложба във Варна

картини на Явор Витанов
Снимка: община Мездра


“40 години в изкуството” изложба живопис представя във Варна художникът Явор Витанов. Откриването е тази вечер в 18.30ч. в галерия на бул."Княз Борис I".  Художникът е небезизвестно име сред ценителите на изкуството, активен участник в сборни експозиции, автор на повече от 100 самостоятелни изложби. При Явор Витанов цветовете са чисти и интензивни, последователно редуващи се топли и студени, има таланта да полага мазката на точното място и умело да използва фактурата като изразно следство.

„Светът в картините на Явор Витанов е място, където времето е спряло – улици, мегдани и огради, фасади на стари къщи, дворове, дувари и порти, воденици, пейзажи от Врачанския Балкан, Родопите, Черноморието. Битът на българина и съхранението на ценностите му винаги са били в центъра на вниманието на художника. Витанов остава верен на себе си и на своя стил да се докосва до възрожденските пейзажи, които събуждат националната ни гордост. Поклонът към морската тематика също оставя трайна следа в творческата му биография.

Роден е на 17 май 1957 година в в село Осен, Община Криводол. Завършил е СПТУ „Максим Горки“ в София. Член е на Сдружението на варненските
художници от 1997 г. и от тогава участва със свои творби в почти всички групови изложби във Варна. Самостоятелни изложби във Варна, Бургас,
Враца, Мездра, Криводол. Картините му са притежание на галерии и частни колекции у нас и в чужбина – Германия, Гърция, Русия, Дубай, Франция,
Холандия, САЩ. Работи основно с маслени бои. Повече от 20 години живее и твори във Варна. За Явор няма ограничения в сюжетите. Стари български
къщи, лодки, скалисти морски брегове, полски пейзажи, китни възрожденски дворове – всичко е подчинено на експресивността и размаха му.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Възстановка на фасадата на храма на Кибела, направени според откритите артефакти

Мултимедийна изложба представя балчишкия храм на Кибела в страната и чужбина

Исторически музей - Балчик спечели проект "Храмът на Понтийската майка на боговете - Кибела от Дионисополис - мобилна мултимедийна изложба. Иновативен метод за популяризиране на културното наследство на Балчик. Средствата са по програма "Създаване и разпространение - големи проекти" 2025 г. към Национален фонд "Култура" с пълно финансиране от 30 000..

публикувано на 20.11.25 в 14:57

"От Нюрнберг до Варна" - представят исторически албум за Народния съд

В Музея за нова история на Варна утре ще се състои представяне на историческия албум "От Нюрнберг до Варна", посветен на Международния наказателен трибунал в Нюрнберг и Народния съд във Варна. Автори са Траян Димитров - историк, завеждащ отдел "Нова история" - РИМ-Варна и Симеон Кулиш, историк, учител, научен секретар на Тракийския научен институт,..

публикувано на 20.11.25 в 13:40

"Колосът" на Силвия Плат за първи път на български език

„Колосът“ на Силвия Плат излезе за първи път на български език. Стихосбирката на америксанската писателка е в превод на Румен Павлов. Той е носител на награда „Перото“ за дебют за стихосбирката „Отвор“.  Румен Павлов признава, че преводът на единствената излязла приживе стихосбирка на Силвия Плат, започва донякъде случайно.  "Имах книгата. Започнах да я..

публикувано на 19.11.25 в 16:13

Нова книга за черноморското крайбрежие на Варненска област през Късната античност

Нова книга за черноморското крайбрежие на Варненска област през Късната античност излезе от печат. Книгата е на проф. д-р Иван Христов от Националния исторически музей  - „Archaeology of the Pontic Coast Coastal. Fortresses, Settlements and Harbour Zones in the Province of Moesia Secunda“. Тя е посветена на тайните на черноморското крайбрежие и..

публикувано на 19.11.25 в 15:55

Новите светове на Ирена Ангелова

Ирена Ангелова има над 20-годишен опит в музиката. Заминава за скандинавските страни, когато е едва на 21 години, и изгражда успешна кариера в Дания, където се установява да живее и твори. Копнежът по родината обаче е толкова силен, че един ден тя решава да се върне в България. Завръща се и към красотата на българския език, а след дебютния ѝ..

публикувано на 19.11.25 в 14:00

Илияна Кръстева представя поезията си в ГХГ "Борис Георгиев"

Детството може би е периодът от живота на човек с най-много вкус на мед и сладко, с най-благи спомени. Чуйте повече от нейната изповед пред репортера ни Ваня Славова: Илияна Кръстева е била дълги години директор в училище в Брегово, Видинско.  След като се пенсионира, се връща във Варна и сега работи като старши начален учител в ОУ..

публикувано на 19.11.25 в 11:08

"Пътят" - изложба в памет на Георги Лечев в ГХГ - Варна

Почит към приноса на Георги Лечев (1949 - 2025) в българското и европейското изкуство е изложбата, която е подредена в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна. Тя е организирана със съдействието на семейството на художника, а повечето от графичните произведения са предоставени от Галерията за графично изкуство - Варна.  Името "Пътят"..

публикувано на 18.11.25 в 14:20