Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„България в световната история и цивилизации – дух и култура“ този уикенд

| обновено на 12.06.21 в 15:57

Юбилейната XXV национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“ ще се проведе тази събота и неделя.

Място: Пленарна зала в Община Варна

Програмата:

12 юни (събота)


16,00 ч. д-р Елица Димова (София) – „Връзката Боян Мага и Иван Рилски“

16,20 ч. д-р Веселина Антонова (Русе) – „Неизвестни сведения за живота на Левски (1867-1870)“ – нова книга

16,40 ч. д-р Деница Великова (Русе) – „Развитие на ключови компетентности в обучението по история и цивилизации“

17,00 ч. Стоян Райчевски (София) –  „Крайовската спогодба между прагматизма  и емоциите“ – представяне на нова книга

17,30-18,00 ч. Обсъждане по докладите

18,00 ч. Закриване на първия ден от конференцията

13 юни (неделя)

9,30 ч. Кратък обзор на изминалия ден

9,50 ч. Даниела Георгиева – „Личностите, които промениха Варна“

10,10 ч. д-р Росен Гацин, СУ – „Читалищата като опорна точка на етнологията 200 години след рождението на Георги С. Раковски

10,30 ч. Д-р Анета Кирова „Предпоследното сражение“ Разпространението на маларията във Варненския регион в началото на ХХ в. Съдоклад на Гергана Георгиева „Документи от Държавен архив  – Варна“  по темата.

10,50 ч. Д-р Елияна Иванова, МУ Варна  – „Епидемиологични хроники на пандемичните инфекции във Варненския регион 18-19 век“

11,10 ч. Милена Драгнева (ИМ – Провадия) – „Един щрих към кулинарията на Балканите по данни от английски, арменски, френски и турски пътеписи XVI-XIX в.“

11,30  ч. Гинка Георгиева (В. Търново) – „Свищовска женска организация „Съгласие“ през Възраждането

11,50 ч. д-р Юлия Боева (София) – „Праисторически символи в свилениците от Софийско“ – втора част на книгата

12,10 ч. Славян Стоянов – „СЪРМАН“. Символът свастика в българската везбена традиция – нова книга

12,30 ч. д-р Невян Митев, директор на музея Вл. Варненчик – „Битката при Варна. Истории за паметта

12,50 Обощение

13,30 Закриване на конференцията

Чуйте какво споделиха за конференцията авторите на книги и участници във форума Даниела Георгиева и Славян Стоянов пред репортера ни Ваня Славова:




11 юни (петък) от 18.00 ч. Представяне книгите на Светлозар Попов „Траки и пратраки“ (Варна) и на „Божествена Тракия“ от Петко Атанасов (София)

Зала „Артсалон“ в Радио Варна


Неделя, трети и последен ден от събитието, е посветена на етнологията и ще започне в 9,30 ч. със символично ревю на автентични носии. Символично, защото ще бъдат показани само шест на различни колекционери от град Варна, като с това ще се анонсира една голяма изложба: през август месец в Тракийския дом по случай 125 годишнината от основаването на
Тракийско Дружество – Варна, основано от Капитан Петко войвода. На това честване заедно с концертната програма шестима колекционери от Варна ще покажат част от великолепните носии, които притежават.

Отново в неделя (13 юни) Славян Стоянов ще представи и новата си книга, която излезе в началото на тази година.

Националната конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“ е основана във Варна през 1996 г. от издателя Димитър Боянов и археолога Иван Иванов.
Този уникален за времето си форум събира през годините вдъхновени изследователи на българската история, на духовния път на българите през вековете и стана свободна трибуна за преодоляването на идеологическите бариери,  на многобройните фалшификации за нашето минало. Докладваните нови проучвания разшириха представите ни за началото на българската държавност много преди създаването на Аспарухова България, за древната Варненска цивилизация и приноса на българите в развитието на Европейската цивилизация, за богатото наследство на народното творчество. Издадените през годините сборници с доклади от конференцията имат важен принос в българската историография, те попълват множество бели петна в нея.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Папагал Жако от вилната зона на Балчик търси стопаните си

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..

публикувано на 10.01.25 в 18:53

Идея за вендинг машини със здравословни храни в училищата представиха във Варна

Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..

публикувано на 10.01.25 в 14:59

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25