7 дни, посветени на изкуството и дизайна във Варненския свободен университет „Черноризец храбър”. Тази седмица, в кампуса на университета и онлайн, ще се провеждат семинари, работилници, обучителни курсове, майсторски класове и ревю.
За втора поредна година Варненският свободен университет посвещава една седмица на изкуството и дизайна, а целта е да се изяви таланта на студентите в областта на дизайна, модата и танцовото изкуство. Халил Халилов е от сливенското село Ябланово. Второкурсник е по „Моден дизайн”. Представя няколко творби в изложба на студентите от тази специалност, подредена във фоайето на университета. Нарисувал е различни щампи върху текстил. Той допълва:
"Имахме друга задача, да интерпретираме български художник и аз реших да интерпретирам на Димитър Добрович „Италианска жътварка” картината. Промених дрехата и я нарисувах с известната рокля на Версаче и я нарекох „Италианска жътварка”.
Ивелина Иванова е възпитаничка на Варненския свободен университет. Тя ще участва като лектор и презентатор в работилницата за флорален дизайн – аксесоари за глава на 16 юни.
"На мен са ми много интересни аксесоарите, с които обикновено са се закичвали момите, когато са се женили. Те са много големи, такива като корони, целите с пайети, цветя, с дълги воали. Ще се опитам и да възстановя шест много стари аксесоара и да ги направя по-модерни."
Инициативата е организирана от Катедра „Изкуства” и е посветена на 30-годишнината от създаването на университета. Могат да се включат всички, които имат желание да обогатят своите знания и умения - ученици, студенти, хора с интерес към изкуствата, с талант и усет за изящното и красивото. Програмата е провокирана от дългия период на онлайн и хибридното обучение, уточни ръководителят на катедра „Изкуства” доц. Капка Манасиева. На професионалната ориентация на младите хора е посветена нейната дискусия „Образование и кариери в изкуствата“. Интерес предизвиква и годишното ревю на студентите от специалност „Моден дизайн“, което тази година ще разказва истории за красота и традиции.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..