"Стига и сърце, Гурково е в нашите ръце". Под този надслов жителите на балчишкото Гурково се обединиха и дадоха старт на добронамерената инициатива да почистват и облагородяват селото си. Инициатори са група мотивирани членове на НЧ "Свобода-1897". Първата се проведе на 29 май със сборен пункт читалището в селото. Нейните задачи - окосяване и почистване двора на културния дом, боядисване на оградата му в цветовете на националния трибагреник, както и засаждането на цветя пред паметника на генерал Гурко. Участниците работиха безвъзмездно, въоръжени с градински инструменти и друг инвентар, който осигуряват сами. В акцията се включиха и чужденци, които живеят в селото.
"Когато след дълга пандемия и последвала икономическа рецесия бюджетните средства не достигат, стига и сърце, на което селото му е свидно, и ръце, които милеят за него. Това е движещата идея на участниците, които с труда и грижата си изразяват съпричастност към недостатъчния бюджет на кметството на село Гурково", споделят част от инициаторите Натали Николов и Поликсения Петрова. Имат набелязани още задачи, които ще бъдат изпълнени в следващи акции, планирани веднъж месечно. Доброволците ще помагат и на хора, които не могат сами да поддържат двора и пространството пред дома си.
С много хъс искаме да изглежда по-добре нашият обществен център, споделя Натали Николов, която е един от новите жители на Гурково, тук е от 2016 година. Идва от Германия, където работи като учител по английски език и преводач. Професията и дава възможност да работи дистанционно. Избират Гурково, защото според тях това е най-китното село около Балчик.
"Този първи ден за нас бих го нарекла летящ старт. Сградата на това читалище е строена безвъзмездно от хората на Гурково през 1958. Те са дали доброволно труда си, нещо, което продължаваме като традиция. Надяваме се поне веднъж месечно, през лятото да има такава акция, когато има нужда от много косене. Следващата точка ще бъде на барбекюто, където идват и много балчиклии, и жители на съседни места. То е приказно, то беше една от причините да изберем това село", откровена е Николов.
71-годишната Златка Стоилова бе сред най-възрастните в акцията, живее в Гурково от 39 години. "Като сме на крака, ще участваме отново", каза тя и приветства съседите си - англичани, поляци, чехи, германци, които освен че учат български, са омагьосани от нашия фолклор. 10-годишният Васил Златев и 12-годишният му приятел Кристиян Илиев боядисваха с желание портала на читалището и обещаха пак да се включат в инициативата.
Идва ново начало след пандемията за близо 40-те самодейци. В това е убедена Албена Войчева - читалищен секретар от 9 години. "За това време читалището напредна много, създадоха се нови групи, донесли златни медали и първи места, но пандемията ни покоси. За читалищната самодейност последната година мина много трудно. Заради ограничения-та трябваше да разделяме хората за репетициите, но сега идва ново начало. Първата изява на нашите певици е на 26 юни в село Дебрене на фолклорния събор "Песни и танци от слънчева Добруджа", сподели Войчева.
Неприятна тема е свитият бюджет. От миналата година кметството не е второстепенен разпоредител. "Срещаме затруднения, когато нямаме основни финансови средства за посрещане на елементарни нужди, за горива, за почистване, консумативи и др. Да не говорим за текущ ремонт на дупки и тротоари", коментира проблемите на селото кметът Тодор Георгиев.
По думите му основното препитание в Гурково е земеделието, няколко семейства се занимават с оранжерийно зеленчукопроизводство, пчеларство, туризъм. Стремежът към изолация срещу коронавируса активизира строителството в селото, смята гурковският кмет. Хората търсят здравословна среда и спокойствие не само сезонно, но и целогодишно. За последната година към 620-те постоянни жители са се присъединили нови 34-ма души.
Селото, носещо името на руския генерал Гурко, се намира на 9 километра от Балчик. Там ви посрещат високи дървета, плодородна добруджанска равнина и чистите усмивки на жителите.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..