Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалният и конгресен център на 35 години

Фестивалният и конгресен център - един от съвременните символи на Варна, става на 35 години.  Той е открит на 16 юни 1986 г.  Архитект на сградата е арх. Косьо Христов. Първоначално той е наречен „Фестивален комплекс Людмила Живкова“ и е филиал на Народния дворец на културата (НДК, след 1990 г. Национален дворец на културата), изграден в София по нейна инициатива през 1981 г. и също първоначално носител на нейното име. Сградата е разположена на площ от 4 декара. Разполага с 12 зали с различен капацитет - от 50 до 1000 души.

Архитект Косьо Христов разказва в интервю от фонда на Радио Варна за големите проекти на града, в които е участвал.  Той е един от най-успешните архитекти, завършили архитектура в някогашния Държавен университет Варна (1947-1953), където се дипломира при проф. Петър Загорски, с проект по жилищни сгради.

Бил е главен архитект на Варна. Казва, че бъдещето на един град зависи много от хората, които го населяват, но най-вече от хората, които го управляват. На мнение е, че на Варна й липсва метро. Не е привърженик на небостъргачите, определя ги като неудобни за живеене, неудобни и за обществена сграда. Архитект Христов е участвал в конкурс за възстановяването на Световния търговски център. Дава идея за бърза евакуация по време на инцидент, аналогичен на този в двете кули.

Арх. Косьо Христов работи в Проектантска организация Варна от самото й създаване. Живее известно време в Тунис и Либия, където също има реализирани обекти. Автор е на множество забележителни сгради във Варна и областта. Знакови за неговото творчество и за Варна са Фестивалният и конгресен център, минералната баня „Гъбата”, хотел „Черно море”, сградата на бившия Научно-технически съюз, реконструкцията на Кукления театър, кино „Добрич”, плувни басейни във Варна и Добрич, много жилищни и обществени сгради.

За своето забележително творчество арх. Косьо Христов е носител на много отличия, между които орден „Г. Димитров” за ФКЦ, Награда „Варна” за цялостно творчество и на Съюза на архитектите – „Златен капител“.

Арх. Христов е роден на 5 юли 1922 г. в с. Мировци до Нови пазар. Той завършва гимназия в Шумен, след което е мобилизиран на фронта за 5 години. По време на следването си работи като художник, за да се издържа. Голям майстор на портрета, Косьо Христов е създал стотици творби в различни техники и формати, включително и по поръчка на големия български акварелист Константин Щъркелов, негов преподавател в университета.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рибе, рибе: Уличните търговци на риба вече са в социалните мрежи

Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..

публикувано на 28.11.24 в 13:20

„Вятър – птици - море“ в Шабла

Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..

публикувано на 28.11.24 в 09:05

Спасяването на мечета-сираци – част от мисията на WWF-България

Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство.  В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..

публикувано на 28.11.24 в 06:35

„Ръка, която дава, никога не остава празна“, благотворителен концерт в помощ на Димитър Стоев от Оброчище

Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Започва X издание на Международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“

Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..

публикувано на 27.11.24 в 12:43

Фенове на "Левски" издадоха плоча с песни за любимия си клуб

В плочата е включена може би най-известната песен за "Левски" - "Напред, Левскари!". Част от заглавията в сборната "Левски е вечен" са "100 години Слава", "С името на Левски", "За теб, Левски!".  Иво Тасков разкри, че до коледните и новогодишните празници ще бъде готова още една песен, коледен подарък за всички левскари, която се казва "С..

публикувано на 27.11.24 в 10:50

Как една благотворителна акция завърши безуспешно

В навечерието на коледните и новогодишните празници се оргаизират много благотворителни кампании в подкрепа на хора в нужда. И за добри дела. Човек, обаче,   винаги трябва да има едно наум, че дори и повече, когато реши да дарява. Днес всеки може да организира благотворително събитие в социалните мрежи. Достатъчен е един пост, като..

публикувано на 27.11.24 в 07:38