Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Антова: Изкуството е въздухът за душата ми

| обновено на 28.06.21 в 11:52

Надежда Антова е утвърден скулптор и любим учител на младите таланти в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“. В Градската художествена галерия - Варна авторката представя колекция скулптурни портрети, акварели, рисунки, монотипии под мотото „Моите лица“.

Тя е млад, но вече наложен автор – едно от ярките лица на артистична Варна в последното десетилетие, енергична личност със силен отпечатък върху творческото израстване на следващото поколение художници в морския град. Нейната изложба идва броени дни след експозицията на нейните възпитаници, също в аристократичното пространство на Градската галерия. Това не е съвпадение, а знак за обвързаността на всички артистични усилия на Надежда Антова с мисията й на учител и възпитател на отношение към изкуството. В своите вече 10 години като преподавател в НУИ „Добри Христов“ тя приобщава младите таланти не само към техниките, а и към духа на изкуството на скулптурата.

Надежда Антова застава пред варненските ценители със своите много артистични лица – събира в една изложба скулптурни портрети, акварели, рисунки, експериментални монотипии. Изложбата ѝ идва 10 години след първото ѝ представяне във Варненската галерия и е своеобразен творчески юбилей.

Акцент в юбилейната изложба е единственият правен по натура портрет на знаменития скулптор Георги Чапкънов - Чапа, за който той е позирал пред Надежда през 2016 г.

Тази изложба е своеобразен творчески юбилей, защото преди десетина години направих първата крачка да покажа творбите си пред публика. Много е важна първата крачка. След първата крачка много лесно спираш - или тръгваш назад, или обръщаш посоката. Но аз не спрях. Трудността, която видях тогава - да излезеш пред публика, да покажеш себе си, да тръгнеш по този път, който не е комерсиален, не ме върна. Този път, който не може да ти донесе много облаги и ползи. Това е един път, който е исторически, който много художници в историята на изкуството са преминали и с не дотолкова добър живот. Или си с такава кръв, или - не. Много се радвам, че не спрях.

Кое Ви стимулира да продължавате?

На първо място аз не мога да стоя, без да се случва нещо с ръцете ми. Има моменти, когато нямам текуща работа и това ми е времето за изкуство. Това е част от моето ежедневие. Както казва една близка: „За теб изкуството е като въздух за душата ти. Няма как да диша, ако дълго време не си го правил“. Аз не обичам да почивам по някои общоприети начини. Това за мен е другата част от живота ми, извън битието.

А защо точно скулптура?

Още когато бях ученичка, минах през всички изкуства, които ни преподаваха нашите учители. За мен тя е над останалите, защото засяга много повече измерение. Не търси магията на пространството на един лист, което също го уважавам, а навлиза в много повече пространства. Трябва да го овладеем това. Оттам идва и близостта с човешкия гениален организъм и човека като триизмерност, скулптурата се доближава по своята уникалност.

Това не е ли повече мъжки избор? Има ли велики жени скулпторки?

Съвсем скоро правих едно проучване за навлизането на жените в изкуството и установих, че жените са част от изкуството от много отдавна. Четох, че едни от най-великите древногръцки мозайки са подписани от мъж, но са правени от жени.

Има един социален аспект, в който мъжът е водещ и никой не му го отнема. Но нашият век е нов, той е динамичен, различен. Той отвори много граници.  И с това отваряне сцената стана еднаква за всички. Оттук нататък това, което в миналото е било налагано по един или друг политически или социален натиск -  жените да бъдат само в помощ на мъжете, сега тези неща за добро или лошо са по-различни. Имаме възможност да се отпуснем и да работим без граници, предразсъдъци и пречки.

Кой материал Ви е най-присърце?

За бързи работи предпочитам глина. Глината е първият материал. От трайните материали – бронз, месинг. Те са нежни, красиви – по-близо до моята женска сетивност. Всеки един материал си има красота. Материалите идват според работата ми.

Какво показвате в изложбата „Моите лица“?

Аз съм завършила скулптура, но съм артист и художник по призвание, показвам рисунки, търсения, показвам лицата си на художник и мои експерименти.

Акцент в моята изложба е портретът на Георги Чапкънов, който имах голямото щастие да правя на живо в ателието му.


Как се прави на живо и изобщо как Ви допусна?

Той големият творец си е голям творец.  За него няма по-висши и по нисши. За него има едно голямо сърце. Той( Георги Чапкънов- Чапа – бел.ред.) е такъв. И това личи и в творбите му, и в него като личност. Запознахме се случайно. За мен е той е майсторът, от когото съм се учила. Покани мен и съпруга ми в неговото ателие. Когато един човек е искрен - от едната и другата страна, нещата се получават без допълнителни условия и уговорки. Казах му, че за  мен  той е голям класик портретист – човек, който в скулптурен портрет може да направи качеството на характера на модела. Споделих му, че с удоволствие бих отдала комплимента си, като пробвам да му направя портрет. В тези 5 дни, в които творих, ако мога да се определя като спортист, ще кажа, че това е моето световно, моята олимпиада. Най-високият ми професионален момент. 5 дни по 1 час - говорихме си повече. Той ме предупреди да внимавам да не съжалява, че ме е допуснал. Все пак той приложи професионализма си, на практика той не е само един добър изключителен човек, все пак той е професионалист с характер. Това още повече ме мотивира. В последния ден  ми каза: „Ти си чудесен портретист, трябва да продължаваш да работиш в тази област“. За мен това беше достатъчна благословия да продължа по пътя.  Ето това са нещата, които са ме мотивирали през годините - моите търсения, и това, което съм получавала като отговор.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Надежда Антова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бело Айше" - старата якорудска песен, която разказва за една истинска любовна история

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 02.12.24 в 14:30

Yasen: Музиката е магия и съм щастлив, че аз съм магьосникът

Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..

публикувано на 02.12.24 в 08:35

Николай Костадинов, Възраждане: Цяла Варна пътува без билет и вината не е на "Градски транспорт", а на администрацията

Според общинските съветници от партия Възраждане, кмета на града не трябва да управлява нито един лев публичен ресурс. Тази констатация те правят на базата на първата година от управлението на Благомир Коцев. Според общинския съветник Николай Костадинов, управлението на ПП/ДБ в морската столица е в режим на свободно падане. С тези думи той..

публикувано на 30.11.24 в 14:59

Биляна Раева: Общинската администрация предлага нови такси, без обосновка как ще се подобрят услугите

Групата на варненските общински съветници от ГЕРБ/СДС искат яснота, в какви пера и направления ще отидат средствата от увеличените общински такси и цени на услуги. В обзорното предаване „Позиция“ , Биляна Раева заяви, че нямат абсолютно никаква конкретика, единствено е ясно, че има предложение за вдигане на налозите. Припомням, че в началото на..

публикувано на 30.11.24 в 14:24
Ивайло Калфин

Ивайло Калфин: Важно е как Европа ще реагира на предизвикателствата през следващите 5 години

Важно е в следващите 5 години как Европа ще реагира на предизвикателствата на средата, за да запази потенциала на Европейския съюз, като важен глобален фактор, но и като подкрепа за страните членки. Това коментира бившият министър на външните работи Ивайло Калфин в предаването на Радио Варна "Позиция",  по повод на встъпването в длъжност на колегиума..

публикувано на 30.11.24 в 12:25
д-р Яир Галили - съдов специалист

Съдовият хирург д-р Яир Галили: Има ефективно и щадящо медицинско лечение на венозните заболявания

Д-р Яир Галили е световно известен съдов специалист. През 1988г. завърша медицина в Университет Бен Гурион, Негев През 1997г. придобива специализация по ултразвукова диагностика и терапия в Общата хирургия, Университет Уейк Форес, САЩ През 1998г. специализира Обща хирургия в Болница Ихилов, Тел Авив През 2000г. придобива специалност по..

обновено на 29.11.24 в 14:32

Намибия - земя, недокосната от човечеството

Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният..

публикувано на 29.11.24 в 07:30