Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Пешеходни зони без велосипедисти искат варненци

| обновено на 29.06.21 в 17:15

Община Варна да организира информационна кампания, съвместно с дирекция „Образование” и Регионалното управление по образование, за да  бъдат обучените учениците от най-ранна възраст как да се държат, когато карат велосипеди и тротинетки и да спазват правилата на пътна безопасност. Поводът е обсъждането на заседание на общинската комисия за безопасност на движението на зачестилите инциденти с велосипедисти, при които има пострадали деца, както и високите скорости, с които доставчиците на храна преминават по тротоари и пешеходни зони. Същата е  ситуацията  с управляващите тротинетки, посочиха представители на неправителствени организации и граждани. Даниела Стойнова разговаря с Владислав Николов, чието дете е било блъснато от велосипедист. Според него органите трябва да започнат да санкционират нарушителите. 

Антоанета Ангелова също подчерта сериозността на проблема с високите скорости, които развиват велосипедистите  и сподели аналогичен случай. Дете на нейна близка, ударено от колело, управлявано от 15-годишен,  в парка в кв. "Вл. Варненчик" , претърпява втора операция. Тя е категорична, че Законът за движение по пътищата трябва по-прецизно да урежда правилата за велосипедистите и тротинетките. Според нея някои от ситуациите на пътя и в пешеходните зони не са нормативно регламентирани. По думите ѝ правилата са за всички, тя е категорична, че не определя като правилно и поведението на пешеходците, които се движат по велоалеите.

Предложенията на гражданите за промяна в наредбата за обществен ред и обявяването на забрана в пешеходните зони да се карат велосипеди, както и за по-строги санкции към нарушителите, ще бъдат изпратени до кмета на града и до Областната  дирекция на МВР, съобщи Даринка Колева-началник на отдел „Опазване на обществения ред „ в общината.

Подробностите чуйте в репортажа на Даниела Стойнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Славев

Теодор Славев: Оттеглянето на бюджета е рефлекс, основан на страх

Оттеглянето на Бюджет 2026 и реакцията на Бойко Борисов е рефлекс, основан на страх. Той знае до какво може да доведе гнева на хората по улиците. Има несполучлив опит от минали години. Това коментира в предаването на Радио Варна POST FACTUM политологът Теодор Славев. Според него в решението не може да се намери нова управленска логика. Славев..

публикувано на 27.11.25 в 20:25
Лидерът на социалистите Атанас Зафиров.

БСП преосмисля участието си в управлението?

БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на Позитано 20,  предаде БНР. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и..

публикувано на 27.11.25 в 18:15
Исторически парк в с. Неофит Рилски

Прокуратурата привлече 7 обвиняеми за организирана престъпна група, свързана с "Историческия парк"

Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност 7 лица за организирана престъпна група, свързана с корупция (чл. 321, ал. 3 НК), и постанови задържането им за срок до 72 часа., предаде БГНЕС. Обвинението спрямо тях е, че от началото на месец януари 2013 г. до 26.11.2025 г. на територията на гр. София, гр. Варна и други части на..

публикувано на 27.11.25 в 17:39

Пуснаха кмета на Варна Благомир Коцев под парична гаранция от 200 000 лева

Състав на Варненския окръжен съд измени мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев в по-лека, като го пусна на свобода под парична гаранция в размер на 200 000 лева. Сумата  трябва да бъде платена в 7-дневен срок. Десетки симпатизанти на Коцев очакваха произнасянето пред сградата на Съдебната палата, те скандираха "Свобода" и "Победа"...

публикувано на 27.11.25 в 17:13
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Земеделският министър Георги Тахов: Няма да има забавяне на плащанията към стопаните

2025-а година е една от най-тежките в последните 30 години, нуждаем се от кардинални промени в напояването и поземлените отношения, каза по време на откриването на 13-ия национален агросеминар, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите с участието на МЗХ, председателят на организацията Илия Проданов.  Форумът в курорта Албена до..

публикувано на 27.11.25 в 16:23

Съдът ще се произнесе по мярката на Коцев в 17,00 часа

Състав на Варненския окръжен съд ще се произнесе в 17,00 часа по мярката за неотклонение "задържане под стража" на кмета на Варна Благомир Коцев. Защитата на Коцев - адвокатите Ина Лулчева и Николай Владимиров, поискаха мярка "подписка" като заявиха, че разследването е приключило и Коцев няма как да повлияе, ако е на свобода.  След пледоариите на..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

Общинският съвет на Варна отложи искането за повече средства за премахване на опасни постройки

Общински съвет – Варна одобри компенсирани промени по бюджета на общината за 2025 г., продиктувани от непланирани разходи и възникнали нови обстоятелства. Корекциите се извършват в рамките на утвърдените бюджетни параметри, като средствата се пренасочват от дейности, които няма да бъдат реализирани през тази година. Според решение на..

публикувано на 27.11.25 в 15:36