Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формата на прополиса или как науката у нас развива иновациите

Прополисът, познат още „пчелен клей” е смолистият продукт, който пчелите събират от смолите по корите и пъпките на някои дървета. Действието срещу микроорганизми е една от основните му характеристики, затова и прополисът е използван като лечебно средство от най-дълбока древност.

В наши дни, интересът към прополиса се възражда. Една от причините е, че той има широкоспектърна антибактериална активност, макар и по-слаба от тази на антибиотиците. в същото време прополисът има и едно изключително предимство пред тях - не е възможно микроорганизмите да развият устойчивост към него. 

Освен срещу микроорганизми прополисът се използва още като средство срещу вируси, бактерии и гъбички, укрепва имунитета, но също така и има противовъзпалително, антитоксидантно и противотуморно действие.

Най-често прополисът се използва под формата на тинктура.

Причината? Той е практически неразтворим във вода, а ценните му съставки се разтварят в етилов алкохол. Слабата водоразтворимост на прополиса е причина и за ниска биодостъпност и слабо усвояване на лечебните молекули при прием през устата.

Екип учени от Института по полимери към БАН, заедно с екипи от Института по органична химия с Център по фитохимия стоят зад иновативна разработка, при която се получава воден разтвор на прополис, който да съдържа всички негови биологично активни вещества, каза за Радио Варна проф. Петър Петров от Института по полимери.

Получихме бистър разтвор с жълтеникав оттенък и характерен за прополиса аромат. Редица проучвания показаха положителните страни на новия продукт. Освен, че не съдържа спирт, водоразтворимият прополис се характеризира с повишена антиоксидантна активност, в сравнение със стандартната клеева тинктура, уточни Петров.

Добре познатата на всички ни клеева тинктура всъщност представлява разтвор на прополис в спирт и вода в съотношение 7:3. Ако се увеличи количеството на водата в разтвора, се предполага, че ефекта на прополиса спада, коментира Петров.

На практика обаче се оказва, че и с по-ниска концентрация на прополиса се достига силна противотуморна активност и силен антиоксидантен ефект.

Иновативните разработки на българските химици обаче далеч не се изчерпват само дотук. Те работят се и върху приложението на съставките на прополиса при химиотерапия. Макар и все още на стадий тестване, може да се каже, че те могат да повлияят лечението при химиотерапия.

Искаме да надградим и да подобрим условията, при които се провежда химиотерапията, т.е. да елиминираме страничните ефекти, да понижим дозата при химиотерапевтичното лечение и да удължим периодите на ремисия.

Работи се и върху идеята за инжектиране на активните съставки в кръвта, а не само през устата или през кожата. Това е най-модерната и обещаваща форма на приложение, елемент от т.нар. наномедицина и биомедицина.

Освен с прополис, водоразтворима форма може да бъде постигната и с куркумин - активната съставка в куркумата, която също отдавна се слави с полезните си свойства.

Целият разговор с проф. Петър Петров и иновативната разработка на Института  по полимери на БАН може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От днес започва изплащането на пенсиите

Изплащането на пенсиите през февруари тази година чрез пощенските станции ще започне от днес, 7 февруари, и ще завърши на 20 февруари (четвъртък). Преводите на сумите за февруарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 февруари 2025 г. На 4 февруари на всички правоимащи лица бяха..

публикувано на 07.02.25 в 07:00
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34
kokicheta

Днес имен ден празнуват всички, които носят в името си светлина

Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..

публикувано на 06.02.25 в 08:30

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58