Мариета Иванова е една от малкото жени в България, които могат да работят на номадски стан, на който се тъкат коланите за народни носии.
Родом е от Ловеч, но вече 30 години живее във Варна. От малка се увлича по занаятите – шиене, плетене, тъкане. Бабите й, че и прабаба й са били тъкачки и са умеели тънкия занаят.
Била е на 4 години, когато се научава да плете. След като заплита кълбото от преждата на едната си баба, за да не направи друга беля, баба й взема две куки, слага ги в ръцете й и я учи да плете.
Така с времето изучава тънкостите на занаята. Днес има няколко стана вкъщи. Познатият на всички хоризонтален, вертикален и позабравения номадски стан, на който изработва плетените колани.
От някои станове има дори по два.
Първообраза на номадския стан изобщо не е това, което виждаме в днешни дни, разказа за Радио Варна Мариета Иванова.
Този начин на работа са използвали номадите, защото постоянно са били в движение и не са можели да носят много багаж.
Истинският номадски стан представлява няколко кори, през които минават конците – в единия край се завързват за тялото на жената, в другия за някое дърво.
Докато тъче на него жената се приближава към дървото. И така докато завърши колана.
В зависимост от сложността на шарката и броя на корите, които могат да достигнат до 30 на брой, е и времето за изработване на един колан.
Мариета Иванова може за ден да направи колан с дължина 2 метра. Тя, обаче, не се връзва с конците и не ползва дърво като в миналото. По свой собствен проект е изработила малък дървен стан, лесно преносим, на който опъва конците от двете страни. Корите на стана, през които минават конците, обикновено са от твърд картон.
Работата на стана е като възстановяваща терапия за човека, споделя Мариета. Носи успокоение, отвлича от лошите мисли, доставя удоволствие. Ходи почти навсякъде с него. Дори и на плажа, където веднага привлича вниманието на плажуващите, а те пък проявяват интерес към невижданото средство за тъкане.
Освен да тъче красиви колани, черги и килими, Мариета има още една цел. Да предаде занаята на колкото се може повече хора. Затова обяснява на всеки, който попита, какво представлява номадския стан и как се работи на него. Най-трудното е да изработиш модела. И с конците не е много лесно, но когато човек има желание, няма как да не се научи, убедена е майсторката. Дори обмисля да направи курсове за обучение на номадски стан във Варна.
Мариета Иванова можете да срещнете до края на тази седмица в Морската градина във Варна, в една от шатрите по алеята пред сцена Раковината. Ако не успеете да я видите там, ще я откриете в социалните мрежи, където предлага всичко, което е изработила.
Целия разговор с Мариета Иванова можете да чуете в прикачения звуков файл.
Снимките в галерията са на Мариета Иванова.
Нова година. Изпращане и посрещане, което става по няколко начина. Или на центъра в съответния малък или голям град, на домашно, хотел. Има обаче една група хора, които предпочитат да походят с часове, за да стигнат до любима хижа. И там, далече от градската суета и шума, високо в планината, да вдигнат наздравица с приятели за новата година. Кувертите..
Спасителна акция за изваждането на закъсал в снега автобус с 50 пътници от БДЖ, се проведе тази нощ край село Габровци в Прохода на Републиката, съобщава БНР. Акцията е приключила благополучно и в 2 часа тази нощ пътниците са отпътували към Горна Оряховица. Тежко остава положението в община Елена, където все още много населени места са без..
Едно от най-консумираните лекарства в САЩ - и най-често приеманият аналгетик в световен мащаб - може да направи много повече, отколкото просто да облекчи главоболието ви, съобщи Science alert. Според проучване от 2020 г., което измерва промените в поведението на хората, когато са под влиянието на често срещаното лекарство без рецепта, а..
Православната църква почита днес свeти Стефан, първият мъченик за християнската вяра. Стотици хиляди са имениците - Стефан, Стоян, Венцислав, Станимир, Стамен, Стоил, Цоньо и женските варианти на имената, както и Таня и Фани. Името Стефан е от гръцки произход и означава "венец". Днешният празник е последният преди посрещането на Нова..
26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува..
Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..
Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..