Почистването на фасадата на катедралния храм „Свето Успение Богородично” във Варна започна, видя репортер на Радио Варна. Междувременно продължава дарителската кампания за събиране на пълния размер на средствата, които са необходими за почистването на камъка и неговото запечатване - общо 150 000 лева. Периодът, за който трябва да се събере сумата е кратък – около три месеца. Това е времето, в което все още около фасадата на храма ще има монтирано скеле.
Две трети от необходимите 150 000 лева са вече събрани. Така обновяването на фасадата може да започне.
Строителният предприемач Валентин Вълев, чиято е инициативата, става гарант на ремонта. Трябват обаче още 50 000. В кампанията участват още варненски строителни фирми и граждани, с подкрепата на Българското национално радио.
"Един мой колега, работил като подизпълнител на катедралата във Варна, ми се обади, за да се видим. Отидох на катедралата, той ми предложи да се кача горе, за да видя какво правят. На мен ми беше много любопитно. Пък и кога ще ми се отдаде възможност да се кача на катедралата. Никога. И се качих горе, за да видя как точно става позлатяването на кубетата. На слизане колегите ми споделиха, че всичко е много хубаво, но няма средства за почистване на катедралата отвън."
За позлатяване на кубетата около катедралата е изградено скеле. Цената му е 400 000 лева. Идеята е то да бъде използвано и за обновяването на фасадата.
"Такова скеле е било направено при строежа на катедралата. И след 136 години за втори път се прави такова скеле. Което струва около половин милион за времето, за което са го ползвали, но не може без него. Скелето струва няколко пъти повече, отколкото самото почистване."Валентин Вълев веднага подхвърля идеята си на колеги от бранша. Създаден е инициативен комитет за набирането на средствата. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан дава благословията си за богоугодното дело.
Идеята за почистването на фасадата на една от емблемите на Варна – Катедралния храм „Свето Успение Богородично” се появява съвсем спонтанно, разказва Валентин Вълев:
"В началото т.к. нещата бяха много спешни и продължават да са спешни. Позлатяването на кубетата приключва до три месеца. Което означава, че скелето ще бъде свалено. Оказва се, че за около два месеца фасадата на катедралата може да бъде почистена."
"Направиха се експерименти на място. Така се избра фирмата. Тя е специализирана. Има експертиза от Института за паметниците на културата. А експертизата казва точно как да се направи цялото нещо, как да се запечата камъка, за да може да бъде дълготраен и да изглежда добре във времето."Ако даренията надхвърлят необходимата сума от 150 000 лева, ще бъдат използвани отново за катедралния храм, но за други необходими ремонти като осветление, корнизи, стъпала, категоричен е инициаторът на кампанията Валентин Вълев. Средствата се набират чрез DMS платформата. С SMS на номер 17 777 и текст DMS KATEDRALA, всеки може да подкрепи каузата.
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..