На 20 юли Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия – един от най-великите измежду старозаветните праведници, предвестник на истинната вяра в единия Бог.
Този празник в България носи и друг знак - на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година, една от най-пламенните и трагични истории в историята на страната ни, тежка последица от решенията на Берлинския конгрес след Руско-турската освободителна война, припомня агенция БГНЕС.
По стар стил този ден е бил на 2 август, когато се е отбелязвал Илинден. Но независимо, че не е точната историческа дата, денят на свети Илия е повод да сведем глава пред героизма и самопожертвувателността на въстаниците.
Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. в Македония и Одринско, тогава част от Османската империя, е връхна точка в национално-освободителната борба на македонските и тракийски българи.
Организатор на въстанието, е Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация (ВМОРО). През януари 1903 г. част от членовете на ЦК свикват конгрес в Солун, който взема решение да се вдигне повсеместно въстание в Македония и Одринско. На Смилевския конгрес на Битолския окръг на ВМОРО се решава въстанието да започне в окръга на 2 август (Илинден).
Началото на бойните действия в Одринско се определя за 19 август (Преображение), а Серският окръг трябва да се вдигне на 27 септември (Кръстьовден). Следователно се възприема идеята за перманентна революция. Въстанието обхваща едновременно всички райони на Битолския революционен окръг. Освободени са планински райони на Битолска, Леринска, Костурска, Охридска и Кичевската кааза (околия).
В освободеното Крушево е обявено временно управление, известно под името Крушевска република, която просъществува 10 дни. В града е образувано временно правителство, в което влизат представители на трите общности - българи, власи и гъркомани. Никой не посяга срещу мирното турско население.
"Доблестно въстание срещу цяла империя" - възхищава се един австро-унгарски дипломат. Началото на въстаническите действия в Битолски окръг дава тласък на революционното движение и в Одринска Тракия. Съгласно с решенията на Солунския конгрес за обявяване на масово въстание в Странджанския район е свикан конгрес в местността Петрова нива, който изработва план за действията и избира главен щаб в състав: Михаил Герджиков, Лазар Маджаров и Стамат Икономов. На 18 август бойните действия започват. Освободени са Василико (дн. Царево) и Ахтопол, изтласкват се турските части към Малко Търново и Лозенград.
Според данните на мемоара на вътрешната организация от 1904 г. в Битолския и Одринския революционен окръг са станали 239 сражения, в които вземат участие 26 000 въстаници срещу 350-хилядна войска.
В сраженията загиват 994 въстаници, опожарени са 201 села, убити са 4 600 души от мирното население, а други 25 000 души, жители от Македония и Одринско, избягват в Княжеството. Тези цифри са доказателство за непримиримостта на населението в Македония и Одринско със съществуващия национален и социален гнет, за непреклонната му воля да живее свободно, за стремежа му да отхвърли окончателно османското господство.
И ако в днешния ден за новите поколения това е отдалечено време, погледнато с много романтичен или скептичен поглед, нека се върнат към него със стиховете или дневниците на Пейо Яворов. А винаги тетралогията на Димитър Талев ще бъде не само звън на Преспанските камбани или Гласовете, които звучат, а и най-възвишеният паметник за Илинден, каквото може да бъде само писменото слово. /БГНЕС
Предстои да бъде свършена много работа преди Европейският парламент в Страсбург да гласува проектодоклада за напредъка на Северна Македония. Трябва да бъдат проведени много индивидуални разговори с различни представители на групите в Европарламента, за да бъде осигурено мнозинство, което да покрепи отпадането на изразите “македонска..
Около 45 милиарда евро е годишната цена на жегите в Европа. Прогнозите на европейската агенция за околна среда за тази година са за още по-високи икономически щети, причинени от суша, гръмотевични бури, наводнения.Най-засегнати са Германия, Италия, Франция, Испания и съседна Гърция. Средиземноморските страни, една от които е Гърция, в момента..
Предстои откриването на нови 17 километра на магистрала "Хемус", което ще облекчи трафика към Плевен. Пред БНТ регионалният министър Иван Иванов анонсира, че се очаква на 18 юли да бъдат отворени тунелите "Топли дол" и "Правешки ханове", като вторият ще бъде изцяло готов, а пред есента "Топли дол" отново ще бъде за кратко затворен за извършване на..
„Не обвиняваме никого за това, че приемането на бюджета на община Варна закъсня толкова много“. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров. По думите му, това се дължи на различни комбинации от фактори, като забавяне на държавния бюджет, увеличаване на приходната и..
Община Варна постави общо 174 броя знамена – националния флаг, знамето на Европейския съюз и флага на Варна – на входовете и изходите на града. По-голямата част от тях са монтирани по протежението на автомагистрала „Хемус“ на 76 стълба, на всеки от които има окачени по две знамена. Останалите са поставени на изхода от Варна в посока Бургас..
Почивните дни ще са горещи с температури във високия диапазон - между 35 и 40 градуса. Ще е преобладаващо слънчево с минимална облачност. Кулминацията на настоящия горещ цикъл ще е в началото на предстоящата седмица, когато дневните максимални температури ще отбележат стойности до 41-42 градуса в обичайно топлите региони по поречието на Дунав и по..
Отклонения в един от водоизточниците в курорта "Златни пясъци" са отчетени от Регионалната здравна инспекция във Варна , сочат резултати от мониторинга за качеството на питейната вода в областта за периода 16-30 юни 2025 г. Според данните на РЗИ проба, взета от хотел в курортния комплекс, не отговаря на изискванията, като е отчетено високо микробно..