Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Рогачево

| обновено на 24.07.21 в 09:14

Тази събота разходката ни "На село" е в Рогачево. До 1942-ра година селцето носи името Геикчилер, което на турски значи „хора, които се занимават с елени“. При преименуването местните жители са искали селото им да се казва Еленово, но предложението им не е било прието и от тогава до сега името му е Рогачево. Първият ни събеседник е Диляна Ганевска. Тя, заедно със семейство си идват в Рогачево от София малко преди пандемията, за да живеят по-спокойно и да осигурят истинско и усмихнато детство на малката си дъщеря.


Коренните жители са приятелски настроени към всички „придошли“ и бързо ги приемат в общността си. Малко са възрастните хора в село Рогачево, но все още ги има, разказва кметският наместник Илияна Димитрова, която също пристига в Рогачево от София. Разказва ни, че в село Рогачево постоянно живеят около 150 души, макар регистрираните жители да са към 300. През летния сезон хората в селото се умножават многократно, понеже в него пристигат и отсядат много туристи и собственици на ваканционни вили. Селото е известно с това, че в него не малко чужденци притежават имоти и живеят в тях постоянно или само през почивките си. Над 20 са националностите на хората в Рогачево.
Църквата е мястото, което хората имат почти във всяко населено място. Ето, че и в Рогачево скоро местните ще могат да бъдат по-близо до Бог в молитвите си и в храма си, който ще носи името на Св. Димитър.

Сметките за дарения може да видите в снимка в публикацията.

От почти всяка къща в с. Рогачево се открива красива панорама към морето, към с. Кранево и скалите на Екрене, към курорта Албена и лонгозната гора на резерват „Балтата“ в долината на река Батова. Над последните къщи на селото пък започва сравнително стръмна смесена гора, през която минават много ловни пътеки и където се намира ловната хижа на селото. Това невероятно съчетание от морски и горски въздух правят климата на Рогачево уникален и много здравословен. Следващата ни среща е с Павлина Бонар, българка, женена за швейцарец. И както самата тя разказва, луксът на алпийската държава изобщо не й липсва. Установили са се със семейството си в Рогачево преди две години и нямат намерение да сменят животът на село.


Последната ни среща в с. Рогачево е малко извън селото – в разсадник, който от 13-сет години привлича със зеленината си и красотата си пътуващите в този край. Срещаме се със Светеслава Ганева, която освен, че знае много за растенията и обича да им говори с любов. Какво е да живееш на село, биха ли заменили селския с градския живот?

За пореден път се убеждаваме, че имаме невероятно богатство – природа, чист въздух и най-вече спокойствие на село. Пътувайте и преоткривайте българското село!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В „Гравитация нула“ на 29 ноември

В "Гравитация нула" на 29 ноември с Мартин Николов - "Ново начало за фонд" Култура"? - дискусионни панели - разговор с директора на дирекция "Култура и духовно развитие" в община Варна Светослава Георгиева и главния експерт Борис Касиков;  - Концерт на JP3 в Концертното студио на Радио Варна - представяне на албума "Beyond The Flesh" - говори..

публикувано на 29.11.24 в 13:30
Chart

#786 ТОП 20 (29.11-06.12.2024)

публикувано на 29.11.24 в 07:27

НОВИЯТ ДЕН на 29 ноември с Иван Барбов

„Тъкмо влизам в морето и ми звънна алармата“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Така е то, будилникът винаги е пръв помощник на събуждането и враг на наспиването. Макар че, в това студено време и студеното вече море, едно влизане там ще подейства доста събуждащо и ободряващо. Най-добре обаче си направете едно кафенце,..

публикувано на 29.11.24 в 06:46
Облачно море

НА СВЕТЛО в четвъртък, 28 ноември

Над 20 предложения са включени за разглеждане в дневния ред на заседанието на Общински съвет - Варна. Репортаж на Александър Йорданов; Вятърните генератори отново бяха на фокус на заседанието на Общински съвет в Балчик. Подробности в репортаж на Албена Иванова; Проблем на отводнителните съоръжения в района на трета буна на крайбрежната..

публикувано на 28.11.24 в 14:10
Археолозите Христо Попов и Марио Гавранович в студиото на Радио Варна

Перспективи пред Балканската археология

Тази есен  Регионален исторически музей - Варна беше домакин на четвъртата международна конференция на мрежата "Перспективи за Балканската археология".  За идеите и целите на тажи мрежа от учени от всички държави на Балканите и от цяла Европа разказват д-р Марио Гавранович - заместник-директор на Археологическия институт към Австрийската академия на..

публикувано на 28.11.24 в 12:43

НОВИЯТ ДЕН на 28 ноември с Мариела Димитрова

Деца бяха оставени да чакат среднощен автобус отвън на варненсата автогара, на път за международен певчески конкурс в Молдова. Без достъп до вътрешния салон и до санитарния възел. А автобусът закъснява с два часа. Това разказа за Радио Варна вокалният педагог Атанаска Липчева, създател и ръководител на Angel Voices . Обяснили им: „Автогарата..

публикувано на 28.11.24 в 06:07

НОВИЯТ ДЕН на 26 ноември с Иван Барбов

„Сутрин е полезно да се пие по една чаша кафе, а ако нямате с кого, може и две“, казал един мъдър човек. Най-добре обаче е да изпиете вашето сутрешно кафе в компанията на Радио Варна и „Новият ден“. Още преди изгрев слънце с добро утро ви приветстват Иван Барбов, звукорежисьорът Недялко Добрев и Емилия Николова, която ще ви държи в течение..

публикувано на 26.11.24 в 06:02