Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 40 чувала с боклуци събраха доброволци край вълнолома във Варна

Лятото е сезон, в който се организират редица почиствания в градска и извънградска среда. Съмишленици от движение „Възраждане” във Варна също направиха едно родолюбиво дело като почистиха вълнолома пред морския фар в града.

Въпреки горещия юлски ден доброволците събраха над 40 пълни чувала с боклуци, разказа в интервю за Радио Варна Юлиян Губатов – председател на ПП „Възраждане” – Варна. На какво се натъкнаха чуйте в интервюто на Сияна Спиридонова в прикачения звуков файл:

Това не е първа подобна инициатива на активистите, които и преди са чистили, обновявали и освежавали различни архитектурни паметници във Варна. Не отдавна те пребоядисаха и изрисуваха със символите на кирилицата и глаголицата подлеза на бул. „Владислав Варненчик“ и ул. „Патриарх Евтимий“.
"Вълноломът е емблематично място за града ни, една от забележителностите на град Варна, място за отдих, разпускане, разходки на варненци и гостите на града ни. Беше в окаяно състояние, много мръсно. Натъкнахме се на най-различни битови отпадъци и промишлени такива, сред които обувки, рибарски принадлежности, счупен стол, отпадъци от най-различно естество.", разказа Губатов.
Утре на 27 юли, във вторник, от движение "Възраждане" ще направят пребоядисване на българския трибагреник на вълнолома, който е нарисуван през 2016 г. отново по идея на възрожденците. Неговата дължина е около 20 метра и се вижда от всички лодки и кораби, които влизат във варненското пристанище. Всеки е добре дошъл да се включи в патриотичната инициатива, призова Губатов. Възстановяването на трибагреника е насрочено за 18.00 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Летен детокс: Как да пречистим организма по естествен начин?

Лятото е идеалният момент за детоксикация. Топлото време, изобилието от свежи плодове и зеленчуци, както и естествената нужда от по-лека храна създават отлична основа за пречистване на организма. Летният детокс не е само модна прищявка, а практичен начин да се освежите, да повишите енергията си и да подобрите общото си състояние. Затова нека в..

публикувано на 10.06.25 в 16:20
Доброволците от Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

"Щък тук-там: Адаптирай се!" за втори път във Варна

На 10 юни Сдружение „ЗА ТЕБ“ организира във Варна за втори път едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на  „Щък тук-там: Адаптирай се!”  всеки, който желае, има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптирани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат представени..

публикувано на 10.06.25 в 15:17

Хелин Алев: От работа на масичка пред вендинг машина до създател на академия във Варна

Хелин Алев е представител на младото поколение във Варна. Тя преподава в школа за деца по математика, информатика и други точни науки. Занимава се с куп интересни неща, на 22 години е, завършва специалността Киберсигурност и успешно развива своята академия, участвала е в проекти на НАСА, организира и едно от най-големите състезания по предприемачество..

публикувано на 10.06.25 в 14:25

„Улицата на кивито“ – екзотика във варненски двор

Има птица киви. Има и плод киви. Птицата киви е национален символ на Нова Зеландия. Плодът киви се отглежда, както в Нова Зеландия, така и в Италия, Чили, Гърция. В България киви се отглежда във вътрешността на страната. Но и по морето.    Ако минете по улица "Острава" във Варна, ще ви направи впечатление, че в някои дворове има интересни на..

публикувано на 10.06.25 в 14:07

Кампания "Дари кръв - вземи билет" очаква варненци днес

Кампанията „Дари кръв – вземи билет“ посреща варненци в мобилния пункт за кръводаряване до ФКЦ - Варна. Кръводарителите получават билет за двама за филм по избор от фестивалната програма на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми и Български Младежки Червен кръст, който започва на 12 юни. Мобилният пункт е до 14ч. пред ФКЦ -..

публикувано на 10.06.25 в 12:24

Летни занимания за деца организират в Градската художествена галерия и музей "Георги Велчев" във Варна

Летният модул кани във ваканционните дни деца и ученици с интерес към изкуството на занятията "Лято в Галерията". Те ще се провеждат през юни, юли и август 2025 г. в Градската художествена галерия на Варна и в Художествения музей "Георги Велчев".  Образователните програми имат за цел по достъпен и увлекателен за децата начин да развият интереса им..

публикувано на 10.06.25 в 11:18

Десислава Неделчева с уъркшоп по йога за лице във Варна

Създателят на метода Face Yoga Gym Десислава Неделчева и международен преподавател по медитативна фейс йога и гуа ша масажи организира уъркшоп с вход свободен във Варна. Събитието ще бъде от 18 часа днес в йога клуб на бул. "Мария Луиза"8.  В рамките на уъркшопа Десислава Неделчева ще представи практики за естествено подмладяване и сияние, медитативна..

публикувано на 10.06.25 в 11:00