Освен че са приятели на човека, конете имат и една друга способност – да лекуват. Конната терапия или хипотерапията, както е известна у нас, е метод за подпомагане на хора с двигателни и друг вид увреждания, който задължително трябва да се извършва от специалист – психолог, физиотерапевт или кинезитерапевт. Това каза за „Радио Варна” Веселина Фелдман, основател на Сдружение „Конна терапия”. От години сдружението помага на деца със специфични нужди да живеят пълноценно и щастливо.
Едно от малкото места в България, където се извършва хипотерапия е конната база в село Кичево. В началото на юли, базата беше домакин на интензивен терапевтичен курс.
Веселина Фелдман отчете положителните резултати от курса, в който участие взеха 10 деца с двигателни проблеми на различна възраст.
Според Мария Несторова, дългогодишен инструктор в конната база в Кичево, е необходимо да има повече информация и регулация на този вид терапия, която не може да се практикува от всеки.
"Важно е родителите и всички, които прибягват до хипотерапията да са информирани, защото колкото и да е полезен този метод, ако е неправилно приложен може да бъде и опасен. В България имаме само един обучен хипотерапевт. Това е Любомира Минчева от София. Не е достатъчно да си само физиотерапевт или кинезитерапевт, а трябва да разбираш и от коне", каза Мария Несторова.
Този вид терапия е изключително добре развита в Чехия и техните специалисти обучават нашите. Сред гостите на събитието в конната база в Кичево беше Анна Добишова от Чешката асоциация по терапевтична езда.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..
Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“. Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..
Университетската болница “Св. Марина” се включва в глобалната инициатива за профилактика и ранно откриване на рак на простатата с безплатни консултации, скрининг прегледи и ехография на пикочо-отделителната система през ноември. Специалистите от Клиниката по урология ще извършват безплатни профилактични прегледи всяка сряда и петък през ноември, от..
На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на..
На 7 ноември (четвъртък) от 16 до 17 часа в Археологическия музей ще бъде представен документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от най-забележителните находки..
Никола Цолов, топ състезателят ни във Формула 3 днес и утре е във Варна. Той днес тренира на картинг пистата, а утре ще участва в състезание с други варненци.
Човек като излезе този следобед във Варна спокойно може да се обърка кой сезон сме, докато не видиш жълтите листа. Слънцето грее, хора се спускат по централното ларго посока плажа, а около тях музиканти, народни танци, фестивали. Не късна есен, а пролет е сякаш навън. Не са малко и хората, които събират слънчеви лъчи на плажната ивица в..