Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 млн. българи не могат да си позволят лятна почивка

Снимка: БГНЕС

Почти 1 милион българи не могат да си позволят да почиват през лятото.

Въпреки че достъпът до почивки се е увеличил през последното десетилетие, по-голямата част от семействата с ниски доходи не могат да си ги позволят, сочи проучване на Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/.

Като цяло 28% от европейските граждани не могат да си позволят седмична почивка далеч от дома. И този процент нараства до 59.5% за хората, чийто доход е под прага на бедността.

Най-лошо е положението в Гърция, където 88.9% от хората в риск от бедност не могат да почиват. Следват Румъния (86.8%), Хърватия (84.7%), Кипър (79.2%) и Словакия (76.1%). България е едва седма по този показател след 27 страни-члинки на ЕС. Процентът у нас е 71.6 или 972 328 души.

Европейската конфедерация подчертава неравенството по отношение на достъпа до почивка извън дома на фона на усилията на синдикатите за по силна директива за адекватните минимални заплати и колективното договаряне. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камарата на строителите във Варна с нов председател

Светослав Жеков е новият председател на Камарата на строителите във Варна след отчетно-изборно събрание, провело се на 14 октомври. Поради приключване на мандата на инж. Пенко Стоянов, който ръководи Камарата от 2019 г., членовете на областното представителство гласуваха за нов председател и представители в управителните и контролни структури на..

публикувано на 15.10.25 в 12:49
Снимката е илюстративна

Във Варна се влошава достъпността на градската среда за хора със зрителни нарушения заради презастрояването

Влошава се достъпността на градската среда за хора със зрителни нарушения във Варна заради презастрояването. Нарушават се основни принципи в архитектурата и строителството. Това каза Христо Шипанов от Съюза на слепите във Варна. По думите му пешеходните пространства са стеснени. В правилника е записано, че минимумът е 1,20 метра, а за..

публикувано на 15.10.25 в 12:30
Снимката е илюстративна.

Земетресението край Балчик тази сутрин не е усетено от населението

Земетресение 3,5 по Рихтер е регистрирано тази сутрин в 8.37 часа според данните на Националния сеизмологичен център.  Епицентърът е бил на 10,7 км северно от Балчик при дълбочина 18.4 км.  Няма информация за нанесени щети, не се съобщава и да е усетено, казаха от Общинския съвет за сигурност.

публикувано на 15.10.25 в 11:20

Красимир Илиев: Под въпрос е провеждането на големи спортни форуми във Варна заради липсата на зали

Варна изостава по отношение на спортната инфраструктура, под въпрос е провеждане на големи форуми в града, поради липса на зала с капацитет над 10 000 души. Това каза Красимир Илиев, президент на волейболен клуб "Черно море БАСК" и член на Управителния съвет на Българската федерация по волейбол, в контекста на отнетото домакинство на морската..

обновено на 15.10.25 в 11:18

Специалист: Родителите на деца със зрителни нарушения трябва да им позволяват да бъдат самостоятелни

Обучението по ориентиране и мобилност дава увереност на децата със зрителни увреждания и ги прави независими. Родителите трябва да бъдат насърчавани да позволят на децата си да опознават света самостоятелно, дори с риск те да се изцапат или леко да се ударят. Това каза учителят по предмета в Специалното училище за ученици с нарушено зрение "Проф...

публикувано на 15.10.25 в 10:30

Земетресение край Варна

Земетресение с магнитуд 3,3 по скалата на Рихтер е регистрирано тази сутрин в Североизточна България, показват данни на Европйско-средиземноморския сеизмологичен център. Епицентърът е на 35 километра северно от Варна, с дълбочина над 30 км. Няма данни за пострадали и нанесени материални щети.

публикувано на 15.10.25 в 10:02

Желязков отмени заседанието на Министерския съвет

Министър-председателят Росен Желязков отменИ насроченото за днес заседание на Министерския съвет. Това съобщиха от правителствения пресцентър. Насроченото за сряда заседание трябваше да е редовно за кабинета и за него беше обявен дневен ред в 24 точки. Министрите трябваше да обсъдят акционерното участие на държавата в капитала на „София Тех Парк”,..

публикувано на 15.10.25 в 09:03