Здравните власти у нас заявиха категорично, че България се намира в началото на четвъртата вълна на заразата с COVID-19. Прогнозите и на лекарите, и на математиците не са особено оптимистични, на фона на ниския процент на хора със завършен ваксинационен процес, както и на наблюдаващото се навсякъде масово неспазване и на малкото все още важащи противоепидемични мерки. Заедно с тревогата за медицинската страна на настъпващата четвърта вълна и какви последици ще има тя за хората, отново се зароди и притеснението за предстоящата учебна година, как ще започне тя и ще се стигне ли отново до неприсъствено обучение за ученици и студенти.
Практиката на предишното правителство, което управляваше страната ни по време на първите три вълни от заразата с Ковид-19, показа, че едно от първите неща, които се предприемаха, за да се намали разпространението на инфекцията, беше да се прекрати присъствената форма на обучение за учениците и студентите. В същото време редица западноевропейски страни показаха съвършено различен подход, при който децата продължаваха да ходят на училище дори и когато всички възрастни можеха да излизат, само за да напазаруват.
Каква ще е стратегията на действие на следващия кабинет и ще позволим ли здравната криза да се управлява само от медицински съображения и доколко политиката ще се намеси във вземането им, засега можем само да гадаем. Така или иначе изминалата учебна година, преминала почти само в онлайн среда, даде много уроци, показа както много предимства, така и редица недостатъци.
По думите на преподавателя по история Надежда Иванова свикването с онлайн обучението е било по-бърз процес при учениците и по-младите й колеги.
Първото преминаване в онлайн среда на обучение заварва Стела Андреева едва в началото на първата й година като преподавател по история. Тя споделя, че на голяма част от учениците си все още дори не е знаела имената.
На Траяна Димитрова и Гергана Василева им предстои последната година в гимназията. И двете момичета се надяват тя да протече присъствено, за да се насладят като за последно на емоцията на пълните коридори, класните стаи, оживените разговори в двора, на всичко, което до скоро те са смятали за даденост.
Очевидно е, че въпросите по отношение на предстоящата учебна година са много и те засягат не само здравните мерки, но и кандидатстването и при какви условия ще се извършва то за бъдещите студенти.
За предимствата и недостатъците на онлайн обучението и как самите ученици приемат идеята отново да се обучават от вкъщи чуйте в следващия репортаж на Мая Щърбанова:
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..