Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Университетите трябва да представят условията за прием през 2022 г. до октомври

Снимка: БГНЕС

Всички висши училища да представят условията си за прием през 2022 г. до края на октомври т.г. Това включва приемането на оценките от държавните зрелостни изпити и начините за балообразуване за отделните специалности при кандидатстването за академичната 2022-2023 г.
Това изисква Министерството на образованието и науката (МОН) с писмо до университетите. Целта е да бъдат информирани своевременно родителите и учениците, които през следващата година ще бъдат в първия випуск, завършил средното си образование по новия Закон за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).
МОН е създало условия за всеки, успешно завършил XII клас, да кандидатства за продължаване на образованието си във висше училище без ограничение. Като балообразуващи по преценка на съответното висше училище могат да се включат с различни коефициенти една или няколко от следните оценки:
от държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература;
от ДЗИ върху профилирана подготовка в XI и XII клас (за лицата, които са изучавали съответния учебен предмет като профилиращ);
от ДЗИ върху общообразователна подготовка по предмети, изучавани само в първи гимназиален етап (за лицата, които не са изучавали съответния предмет като профилиращ, но са положили по свое желание допълнителен ДЗИ след ХII клас);
от ДЗИ върху общообразователна подготовка по предмети, изучавани в XI и в XII клас (за лицата, които не са изучавали съответния предмет като профилиращ, но са положили по свое желание допълнителен ДЗИ след ХII клас);
от зрелостни изпити върху общообразователна подготовка, положени преди 2022 г.;
включени в дипломата за средно образование след XII клас (в случаите, когато съответният предмет е изучаван като профилиращ, но не е положен ДЗИ по този предмет);
включени в удостоверението за завършен първи гимназиален етап след Х клас (което ще е приложено към дипломата за средно образование, но резултатите от него няма да участват при изчисляване на общия успех в нея).
Най-много въпроси постъпват в МОН във връзка с приема в медицински специалности. Във връзка с това на 27 юли т.г. министър Николай Денков се срещна с ръководствата на университетите с обучение по тези специалности. В свое становище до МОН седемте висши училища предлагат варианти за промяна в балообразуването при кандидатстване за медицински специалности. Те предполагат изменение в Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина“ и „Дентална медицина“ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“ и Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Фармация“ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“. Предложенията на университетите ще бъдат обсъдени с Министерството на здравеопазването, което е съавтор на наредбата заедно с МОН.
За всичко това МОН информира омбудсмана на Републиката доц. Диана Ковачева, която беше сигнализирала министерството за проблеми, свързани с кандидатстването във висши училища на учениците, които завършват средно образование през 2022 г. по реда и условията на ЗПУО.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адвокат Милен Ралчев: Няма основание за осъдителна присъда на Коцев, ще обжалваме

" Няма основание за осъдителна присъда на Благомир Коцев, доказателствата не пораждат основание за някакви притеснения. Той самият знае и го декларира - не е извършил незаконни действия по време на кметския си мандат. Ще обжалваме ".  Това каза в ефира на NOVA Милен Ралчев, адвокат на кмета на Варна. Според него няма използвани СРС и уличаващи..

публикувано на 12.07.25 в 18:27
Доналд Тръмп

Тръмп обяви 30% мита за ЕС

Стоките, внасяни от ЕС в САЩ, ще бъдат облагани с 30% мито от първи август. Това стана ясно от писмо на президента Доналд Тръмп, публикувано в социалната му платформа Truth Social. По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в своя пост, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски дефицити, породени от..

публикувано на 12.07.25 в 16:39

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в световната история

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата "Коперник". В България юни 2025 г. е бил един от най-сухите месеци за последните 100 години, със сериозен дефицит на валежи и температури. Средната температура на морската вода е третата най-висока, като в..

публикувано на 12.07.25 в 15:35

Варна е от регионите с най-много катастрофи

МВР представи интерактивна карта, която отчита катастрофите у нас. Достъпът е публичен на сайта на ведомството, каза комисар Мария Ботева - заместник- началник на "Пътна полиция" в Главна дирекция "Национална полиция".  Картата дава възможност да се правят справки по различни периоди от време и на тази база да се съставят анализи. Има опция..

публикувано на 12.07.25 в 11:23

За първи път България получава рейтинг от високия инвестиционен клас

Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна. Според агенцията присъединяването към еврозоната ще укрепи кредитния профил на България..

публикувано на 12.07.25 в 10:05

Южното Черноморие на България е на фокус в престижния Milliyet

България е единствената чуждестранна дестинация, представена в лятното издание на турския всекидневник Milliyet – едно от най-влиятелните медийни издания в страната. Това е резултат от целенасочена кампания на Министерството на туризма и Националното туристическо представителство в Истанбул, които популяризират Южното Черноморие като..

публикувано на 12.07.25 в 09:59

Използването на GPS приложение става задължително при шофьорските курсове

От днес влизат в сила по-високи изисквания към автошколите. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целия процес. Това включва действията от записването, през плащането на такси, преминаването през теоретична и практическа част, до явяването на изпит, подчертава транспортният министър Гроздан Караджов...

публикувано на 12.07.25 в 09:11