Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво не знаем за катедралния храм "Св. Успение Богородично"

Снимка: БНР

Преди повече от 140 години с доброволни дарения православните българи от Варна и страната успяват да построят Митрополитската катедрала „Св. Успение Богородично“. Тя е първият голям храм у нас, издигнат след Освобождението (дори преди Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“). Продължава и дарителската кампания на БНР за почистването на фасадата на катедралата, защото Варна и България заслужават достолепието, което излъчва храма.

Днес си задаваме много въпроси, които иначе нямаше как да зададем:
Какво съвременните варненци не знаят за храма си?
Какъв щрих е оставил арх. Стефан Венедикт Попов?
Защо Княз Александър Батенберг избира това място за храма?
Защо Уста Колю Фичето не става строител на варненската катедрала?

"Най-чистото, най-светлото, най-просторното място за храма е посочено лично от Н.В. Княз Алексанър Батемберг - Княз Български. Нещо, което превръща този символ, пълен със светлина, в още по-знаменателен", разказа за Радио Варна Хаджи Ламбрин Сотиров, основател на музея "Стара Варна". В спомените си Сотиров добавя "когато е определено мястото за храма започват преговорите за неговото построяване с Уста Кольо Фичето. Накрая обаче, това не се случва по различни причини. И тогава храмът е построен от Уста Генчо Кънев от Трявна и майсторите Ангел Щърбянов и Янко Костандий от Варна. Храмът е завършен окончателно през 1885г. Това е вторият голям православен храм в България след "Св. Александър Невски" в София. Никой не знае, че храмът "Св. Успение Богородично" прилича на придворната катедрала в Санкт Петербург. През 1939г. - до 1943г. има един много голям ремонт, който е направен по идея на варненския архитект Стефан Венедикт Попов и тогава е построена камбанарията и кубетата на храма в сегашния им вид. Това прави Варна вече уникална с този храм".

Хаджи Ламбрин Сотиров отбелязва, че храмът "Св. Успение Богородично" не е само символ на Варна. За Варна той безспорно е символ номер едно. Но, по-интересното е, че храмът е един от символите на България. И сега, когато се радваме, че правим тази кампания за неговото възстановяване, аз зная, че тя ще завърши успешно защото в нея вече участват хиляди българи. Това е едно родолюбиво и свято дело за храма и за хората", добавя Сотиров.

"Храмът заслужава този блясък защото стои в сърцето на Варна - Царицата на Черно море" с гордост заявява Хаджи Ламбрин Сотирво.

Цялото интервю на Нина Милошевич може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07