Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличен е интересът към новия период на програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

Евгени Евгениев
Снимка: личен архив

Работен семинар на тема „Политики на Европейския съюз в областта на научните изследвания и иновациите: „Хоризонт Европа“ и ролята на европейските съвместни предприятия“ се проведе в Икономическия университет във Варна. Гост-лектор на събитието беше доц. д-р Евгени Евгениев – първи секретар, сектор „Наука“ в Постоянното представителство на Република България към ЕС. В семинара се включиха представители на висшите учебни заведения във Варна и на бизнеса. Онлайн участие имаше и д-р Х. Као – ръководител на отдел „Стратегии и политики“ в Huawei за ЕС със седалище в Брюксел.

Семинарът акцентира върху съществената роля на „Хоризонт Европа“ - рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕС за 2021 – 2027 г. Програмите за новия период са отворени от средата на тази година и към тях има голям интерес от страна на научни институти, университети и бизнеси, каза за Радио Варна доц Евгени Евгениев.

„Има повишен интерес, но има и повишени възможности за участие на източноевропейски страни, тъй като има заложени политически критерии и редица лостове в самия регламент за „Хоризонт Европа“, който аз преговарях заедно с екип от Министерството на образованието и науката в продължение на две години и половина. Тези критерии позволяват на нашите потенциални бенефициенти да имат по-големи участия.

Реално – западноевропейските лидери на консорциуми сега ще трябва да включват задължително партньори от Източна Европа в своите проекти за разлика от предходната програма „Хоризонт Европа - 2020“, тъй като има повече бонуси и по-добри критерии за участието на източноевропейци от една страна, така че ние сега на този етап ще се борим заедно с Унгария, Полша, Чехия и другите източноевропейски страни да вземем това място в консорциума, но от друга страна има и повишен финансов ресурс, например за частта, която касае разширяването на участието на страни от ЕС и по повод участието на страни от Източна Европа в рамките на европейското научно-изследователско пространство, като има тройно по-голям бюджет от „Хоризонт 2020“.“, каза доц. Евгени Евгениев.

Участитето на бенефициенти може да се подобри като се изгражда вътрешен капацитет – в университети и научни институти функционират такива екипи, които непрекъснато трябва да бъдат подготвяни, като се повишава капацитетът за подготовка на проекти, но също така те трябва да се реализират.

Лекцията, която се проведе в ИУ-Варна, събра представители на всички университети от Варненския регион и представители на бизнеса, като те получиха информация за участието в публично-частни партньорства по чл. 187 от Договора за функциониране на ЕС на европейски съвместни предприятия, каза още доц. Евгениев. Това са конкурси, които ще започнат да се отварят от пролетта на 2022 година и те имат 30% успеваемост, тъй като това са огромни консорциума от 60-80 партньора, които формират съответно три кандидата за едно място за бюджет от порядъка на 200-250 млн. евро. И тогава, когато българските участници влязат в този консорциум, това ще е успех.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниела Стойнова с отличието "Златен глас" от годишните награди "Сирак Скитник" на БНР

На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Отличието "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева", давана от журналиста Кеворк Кеворкян, взе Даниела Стойнова, кореспондент на Българското национално радио във Варна. При получаването на приза Даниела Стойнова подчерта, че гласовете на всички..

публикувано на 25.01.25 в 17:44

Петролният разлив в Черно море няма да достигне до българските брегове

Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от..

публикувано на 25.01.25 в 15:06

Студент от ВСУ представя оригинален шрифт

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Това съобщиха от висшето учебно заведение.  Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов. Той е един от тримата представители на..

публикувано на 25.01.25 в 10:24

90 години БНР, Радио Варна с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"

Кулминацията на честванията за 90-годишнината на Българското национално радио е днес - 25 януари. По-късно следобед ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор на БНР Сирак Скитник - за принос в развитието на Радиото, както и наградите за радиожурналистика и радиопроект. Радио Варна е с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"..

публикувано на 25.01.25 в 09:20

Тръмп прекръсти Мексиканския залив

Министерството на вътрешните работи на Съединените щати обяви, че Мекисканският залив вече ще бъде наричан Американски залив по силата на указ, издаден от американския президент.  Промяната на името на залива беше сред предизборните обещания на Доналд Тръмп. Наименованието Мексикански залив се употребява от 16 век. Мексиканската президентка..

публикувано на 25.01.25 в 09:16

Съдът във Варна остави в ареста двама мъже, разследвани за финансова измама в Люксембург

Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за двама мъже – на 29 и 30 години, до разглеждане по същество на делата за тяхната екстрадиция в Люксембург, съобщиха от съда. Двамата са разследвани за участие в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила..

публикувано на 25.01.25 в 08:17

В парламента отново се разделиха по темата с еврозоната

Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..

публикувано на 24.01.25 в 19:15