Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерки срещу сексуалното онлайн насилие над деца

Снимка: БГНЕС

В контекста на тревожно увеличаване на обема на материалите за насилие над деца в Интернет, по време на сесията през юли евродепутатите одобриха временен регламент, който позволява на уеб-базирани доставчици на услуги да продължат да се борят с материалите за сексуално насилие над деца онлайн на доброволни начала.

Тази законодателна промяна беше необходима, за да позволи на доставчиците на уеб услуги да продължат да прилагат доброволни мерки за борба и предотвратяване разпространението на съдържание за сексуална злоупотреба с деца в Интернет, след пълното прилагане на Кодекса за комуникации на ЕС в областта на електрониката през декември 2020 година.

Докладчикът Биргит Зипел от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, отбеляза, че сексуалното насилие над деца е ужасно престъпление, което нарушава правата на човека. То трябва да бъде предотвратявано по-ефективно, нарушителите да бъдат преследвани по-строго и да бъде предлагана по-добра подкрепа на жертвите. Според нея решението може да не е идеално, но е временно работещо.

„Това законодателство би позволило редица различни технологии, за идентифициране на тези случаи на злоупотреба, независимо дали става въпрос за видеоклипове или снимки. То няма да предотврати тази практика, но би довело до допълнително защитни мерки.”

Биргит Зипел подчерта, че ще отнеме време, докато бъде намерено добро и устойчиво решение за този тип комуникация в Интернет.

Йлва Йохансон, европейски комисар по вътрешните работи, беше категорична, че така компаниите, доставчици на онлайн услуги, ще работят по-спокойно:

„Този междинен регламент прекратява несигурността за компаниите. Той не прекратява опасността за децата. Това е само временно решение за разрешаване на спешни ситуация. Нуждаем се от постоянен отговор за противодействие на постоянната заплаха срещу децата."

Още тази година комисар Йохансон ще предложи нови Европейски правила по темата. Тези правила ще осигурят солидна правна уредба, която ще послужи като основа за дейността на доставчиците.

„Защото доброволното предоставяне на информация не е достатъчно. В момента 95 процента от нея идват от един единствен доставчик на услуги. Време е всички доставчиците да спазват своите отговорности, за да са спокойни, че никой не може да използва техните услуги за разпространение на видеоклипове или снимки на деца, подложени на сексуално малтретиране или да улесняват подобно поведение спрямо тях”.

Йлва Йохансон отправи искане към Европейския парламент за създаването на европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца, европейски център за подпомагане на компании и правоохранителни органи за откриване и докладване на сексуални онлайн контакти с деца.

Онлайн материалите, свързани със сексуално насилие над деца, се откриват с помощта на специални технологии, които сканират съдържание, като изображения и текст, или данни за трафик. Докато технологията за хеширане („раздробяване“) е от полза при изображения и видеоклипове, при анализа на текстове или трафик данни за откриване на „киберсприятеляване“ се използват класификатори и изкуствен интелект.

Заместник председателят на Специалната комисия по въпросите на външната намеса, включително дезинформацията, във всички демократични процеси в Европейския съюз Франсиско Хавиер коментира, че данните за сексуално насилие над непълнолетни по време на ковид блокирането са ужасни.

„Ние сме наясно, че законодателството от този характер се нуждае от допълнителни гаранции и предпазни мерки и ние имаме готовност да ги въведем в новите разпоредби, за да бъдат сведени до минимум рисковете, които могат да възникнат за поверителността при обработката на данните.”

Членовете на ЕП настояха за създаване на подходящи процедури и механизми за правна защита, за да се гарантира, че физическите лица могат да подават жалби, ако смятат, че техните права са били нарушени. Националните органи за защита на данните ще могат да осъществяват по-добър надзор върху технологиите, използвани от доставчиците на услуги, чрез предварителна оценка на въздействието и процедури за консултация.

Съгласно споразумението, на доставчиците на уеб-базирани услуги за електронна поща, чатове и съобщения ще бъде разрешено доброволно да разкриват, премахват и съобщават за сексуални посегателства срещу деца в онлайн пространството, както и да използват технологии за сканиране с цел разпознаване на случаите на т.нар "сприятеляване" в Интернет (процеса на сближаване на възрастни с деца с намерение за извършване на сексуално посегателство, електронен тормоз или др.) Действието на споразумението е три годишен.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..

публикувано на 02.02.25 в 13:38

Над 53 хиляди са сигналите за домашно насилие през 2024

Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..

публикувано на 02.02.25 в 13:32

254 безработни са започнали работа в област Добрич

254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..

публикувано на 02.02.25 в 12:58

2 февруари - Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..

публикувано на 02.02.25 в 11:46

Петиция настоява за извънреден доклад от ЕК за въвеждане на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..

публикувано на 02.02.25 в 11:22

25 години профил "Музика" в СУ за ХНИ “Константин Преславски” - Варна

С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..

публикувано на 02.02.25 в 09:59

Все повече чужденци работят в България, отчита статистиката

През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..

публикувано на 02.02.25 в 08:32