Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две села във Варненско с опасна вода за пиене, завишен е броят на ухапаните от кърлежи

Снимка: Pixabay

Водата в две варненски села не отговаря на Наредба №9 за качеството на водата предназначена за питейно –битови нужди, става ясно от справка на РЗИ-Варна за периода 6.08 – 12.08.2021 г. Това са селата Садово и Аврен. Според информацията на здравната инспекция те са с повишени нива на нитрати. Препоръката на РЗИ е водата да не се ползва за пиене и приготвяне на храна от бременни жени, кърмачки, малки деца и хора със заболявания на храносмилателната система и панкреаса. Кметовете на съответните села трябва да уведомят жителите на населените места, както и общопрактикуващите лекари към тях.

61 лица са ухапани от кърлежи във Варненска област за същия период, като в сравнение с предходната седмица не е имало нито един. От тях 49 са от Варна, а останалите 12 от областта.

311 души от област Варна са с положителен тест за Ковид-19 за периода 6 – 12 август, което е с 96 души повече в сравнение с предходния период, сочи още справката на РЗИ-Варна. Девет лица са починали след боледуване от Ковид-19 инфекция. В имунизационния кабинет и в изнесените ваксинационни пунктове към Здравната инспекция за изминалата седмица са извършени 767 имунизации срещу коронавируса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва изплащането на новите пенсии

Изплащането на осъвременените пенсии през юли т.г. чрез пощенските станции ще се извърши от днес, 7 юли, и ще продължи до 21 юли включително. Преводите на сумите за юлските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени днес. Това съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 07.07.25 в 07:02

Слънчево и още по-горещо ще бъде времето днес

И днес ще е предимно слънчево, следобед още по-горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток, по крайбрежието следобед от източна четвърт. Максимални температури между 36° и 41°, по Черноморието от 27° до 32°, за Варна около 31°. Вълнението на морето ще е около 2 бала. Температурата на морската вода - между 23° и 26°. Във Варна най-високата..

публикувано на 07.07.25 в 06:45

Бизнесът иска компенсации заради издирването на черния леопард

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация призоваха държавата да компенсира загубата на хотелите и ресторантите на Шуменското плато, които бяха принудително затворени заради издирването на черния леопард. Доходите на заетите в бранша са застрашени заради блокадата, отменените събития, резервациите и драстичния отлив на клиенти...

публикувано на 06.07.25 в 15:20
Мястото на катастрофата в Разград

Прокуратурата ще иска мярка "задържане под стража" за младежа, причинил катастрофата с трима загинали

Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Младежът е на 19-годишна възраст. Той е привлечен към наказателна отговорност за това, че при управляване на моторно..

публикувано на 06.07.25 в 13:47
Красимир Вълчев

Просветният министър Красимир Вълчев: Предметът „Религия“ няма да се изучава задължително

Предметът „Религия“ няма да се изучава задължително, ще има алтернативна програма „Добродетели и етика“, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в интервю за  Българското национално радио (БНР). „ В програмата ще могат да се включат всички деца, които желаят да учат „Религия“. Нито едно дете няма да учи „Религия“ против волята..

публикувано на 06.07.25 в 13:28

В Аврен събират опасни отпадъци от домакинствата

Община Аврен започва инициатива за разделно събиране на опасни битови отпадъци. Кампанията ще се проведе на 9 юли 2025 г. (сряда) от 10:00 до 16:00 ч. Мобилният пункт за предаване на отпадъци ще бъде разположен на ул. „Йордан Йовчев“ № 50 в Аврен. Целта е намаляване на вредното въздействие върху околната среда и опазване здравето на жителите..

публикувано на 06.07.25 в 12:40

Цените на основните хранителни стоки продължават да падат

Продължава тенденцията за спад на цените на основните хранителни продукти и тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,41 процентни пункта до..

публикувано на 06.07.25 в 12:24