Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ВиК-Варна" връща пари на абонатите

Фактурата показва, че водното дружество "връща" 337 кубика вода, начислени на етажната собственост
Снимка: Емилия Николова


Програмен продукт, с който „Водоснабдяване и канализация - Варна" работи от 2017 година, извършва както положително, така и отрицателно разпределение на разликата в показанията на общия водомер и сбора на индивидуалните водомери. Това означава, че водното дружество начислява допълнителни кубици вода, когато общият водомер е в плюс, но и връща пари на своите клиенти, когато общото показание  е на минус. Голяма част от общите водомери в сгради етажна собственост са сменени с модул за дистанционно отчитане, това съобщи за Радио Варна Снежана Иванова, ръководител отдел „Инкасо и реализация” във "ВиК-Варна":

Така през 24-те часа, през които се отчита общият водомер, могат да бъдат засечени и индивидуалните водомери, за да се постигне по-прецизно разпределение.”

Когато разликата между сбора от показанията на индивидуалните водомери и общия водомер е повече от 20%, операторът е длъжен да уведоми домоуправителя на етажната собственост, който да назначи за установяване произхода на отклоненията. Във всички останали случаи, клиентите на "ВиК" могат да поискат сформирането на комисия.  Всяка седмица "ВиК-Варна" сформираме по десет комисии, уточни Иванова.

Припомняме, че петиция събира подписи против Наредба 4, която урежда служебното разпределение на общи кубици вода от страна на водните дружества в цялата страна. Най-активни са хората от Варна и Добрич.

Чуйте повече в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кандидатстудентска борса ще се проведе във Варна

Кандидатстудентска борса – Варна 2024 ще се проведе на 19 март (петък) от 10 до 16 часа в Юнашкия салон.  Във форума ще участват всички шест висши училища в града - Висше военноморско училище „Никола Й. Вапцаров", Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, Технически университет,..

публикувано на 11.03.25 в 14:09

Варненският драматичен театър отбелязва своята 104-годишнина

С цветя пред паметника на Иван Церов, водосвет на Сцена Филиал, спектакъла "Клетка за пеперуди" и ценни дарения на Калия Йорданова от 4 скулптурни портрета на видни варненски актьори, дело на нейния баща Христо Йорданов, Драматичният театър "Стоян Бъчваров" ще отбележи своята 104-та годишнина. На 12 март 2025 г. се навършват 104 години от..

публикувано на 11.03.25 в 12:29

България със свой щанд на Лондонския панаир на книгата

Днес вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие Българския щанд на Лондонския панаир на книгата. За втора поредна година България участва в авторитетния форум, който е вторият по мащаби след книжното изложение в Ню Йорк. Българският щанд, който по покана на Българския културен институт в Лондон, се провежда под патронажа на вицепрезидента, ще представи..

публикувано на 11.03.25 в 08:25

Лесна работа: България - кратка справка

Преди седмица ви обещах кратка справка за България, без претенции за представителност, направена с усмивка, каквато се изписва по лицата на хората, когато се надсмиват над себе си. България. Тук се раждаме експерти. Всички разбираме от абсолютно всичко. Е, понякога имаме пропуски точно в нещото, с което главно се занимаваме, но не може всичко..

публикувано на 10.03.25 в 17:00

С открит урок във Варна бяха отбелязани 82 години от спасяването на българските евреи

Ученици от Първа езикова гимназия във Варна и тяхната преподавателка Нели Димова се срещнаха с представители на еврейската общност в синагогата по повод отбелязването на 82-годишнината от спасяването на българските евреи. Председателят на организацията на евреите в морската столица Олег Калдерон посочи, че младите хора трябва да знаят фактите от..

публикувано на 10.03.25 в 15:50

Православната църква чества света Галина

На 10 март Православната църква чества паметта на светите мъченици Кодрат Никомидийски и Галина, загинали мъченически за Христа, заедно с други християни, пострадали в Никомидия и Коринт през III век. В царуването на император Деций Траян (249–251 г.) било предприето гонение против християнската вяра. Много християни били доведени в гр. Коринт и там..

публикувано на 10.03.25 в 10:37
„Паметник на спасението” - София

10 март - ден на спасяването на българските евреи

На 10 март се отбелязва спасяването на българските евреи и се чества паметта на жертвите от Холокоста и на престъпленията срещу човечеството. С Решение 105 на правителството от 19 февруари 2003 г. е избрана датата 10 март, заради така наречената „Кюстендилска акция“ от 1943 г. Тогава с помощта на политици и общественици от Кюстендил и на български..

публикувано на 10.03.25 в 08:18