Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще оцелеят ли черноморските делфини като вид

| обновено на 31.08.21 в 13:20
Снимка: БНР, Радио Варна

На около 300 хил. се оценява броят на трите вида делфини в Черно море. Българските териториални води се обитават от около 74 хил. китоподобни бозайници. Данните са от първото и единствено по рода си самолетно проучване на делфините в Черно море, по проект на природозащитната организация „Зелени Балкани” и партньори от още пет държави.

Това съобщи за Радио Варна  Димитър Попов, ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани”.

Официални данни от проучване и преброяване на делфините в Черно море през 20 век няма, но на база исторически сведения от времето на промишления делфиноулов през миналото столетие, популацията драстично е намаляла. 

"Счита се, че в първата половина на 20 век популацията на китоподобните вероятно е достигала до 1 млн. екземпляра, но това са само предположения, Те не са базирани на целенасочени проучвания за численост и плътност, а са направени според нивата на уловите, които са регистрирани - от 3 до 5 млн. екземпляра сумарно за трите вида черноморски делфини - обикновеният делфин, муткурът (морска свиня) и афала ", посочи Попов.

В днешно време съществените фактори, които влияят върху популацията на китоподобните бозайници са редица - замърсяване, шум в морската среда, приулов. климатичните промени и др.

Приуловът на делфини е проблем в световен мащаб. В Черно море най-потърпевш от случаен улов е най-дребният представител на делфините  - морската свиня.

"Основната причина е спецификата на неговия ехолокационен орган и фактът, че той комуникира основно и се ориентира и търси своята плячка, използвайки ултразвуци с висока честота. Това, от една страна дава добра резолюция на околната среда, но от друга има малък обхват. Най-опасните риболовни уреди за китоподобните са мрежите за калкан, те са вертикални -  с височина от 2 до 3 метра, а размерът на т. нар. им око е голям - между 20 и 30 см. Търсейки храна, в близост до дъното, делфинът не може да засече навреме съоръженията и се оплита в тях, а това е фатално", посочи той.

Данните от проучването сочат още, че нивото на приулов на муткур е над 20% от популацията (при световни данни за 1.7%). 

Обнадеждаващ e ефектът от използването на пингъри (акустични репелентни устройства – бел. ред.), които прогонват делфините. Звуковият сигнал, който се излъчва от устройствата, предупреждава морските бозайници, че са в опасност. 

Черноморските китоподобни са отделени като самостоятелни подвидове, които обитават само Черноморския басейн, т.е. ендемичен вид са. Изчезнат ли, няма как да бъдат възстановени като вид. 

"Друга актуална тема, която вече печели разбиране от страна на човечеството, е шумът в морската среда. За морските организми шумът е важен фактор, който нарушава тяхната среда, защото те се ориентират основно чрез слух и ултразвуци. Повишаването на нивото на шума маскира техните възможности - първо за ориентация, но също така им пречи на комуникацията. Световният глад за ресурси - петрол и газ, водят до разширяване на търсенията, които са свързани със сеизмични проучвания, които пък са много значим източник на шумово замърсяване", пояснява Попов. 

Цялото интервю с Димитър Попов чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виенският Моцартов оркестър с концерт на 31 май в София

Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..

публикувано на 22.05.25 в 07:30

Абитуриентът Николай Костадинов: Успехите са важни, но не бива да са самоцел

Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна"   в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..

публикувано на 21.05.25 в 15:00

Абитуриентката Невяна Пенкова: Винаги съм искала да бъда на сцена

С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе".  Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в  Националната академия за..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13