Българските планини са привлекателни и за чужденците. Всяко лято стотици туристи идват в страната, за да изкачат най-високия връх на Балканите – Мусала. Или да посетят Рилските езера. Има и такива, които правят и преходи, продължаващи няколко дни. В следващия материал ще Ви срещнем с петима младежи от Чехия, които за първи път идват в България и се влюбват в Рила и Пирин.
Представете си, че се разхождате из Морската градина на Варна и срещу Вас изникват петима чужденци с раници и щеки. Те наистина изглеждат странно с оборудване за планината на фона на морето. Обаче петимата Чехи - Джоузеф, Ладя, Войта, Шимон и Мирка идват от Рила и Пирин.
"От края на прехода в Пирин, от Мелник, пътувахме за София, за няколко дни останахме там, за да разгледаме столицата, след което взехме нощния влак до Варна. За два дни ще се порадваме на морето и след това ще летим за Прага."
И петимата харесват планинските преходи, продължава с представянето Джоузеф, който е студент и учи за картограф.
"Били сме в Алпите, планините в Словакия, както и на други места в Европа. Искахме да опитаме нещо ново. Избрахме България. Харесваме страната ви."
Ладя, бъдещ архитект, взема думата и изяснява защо са избрали да направят преход точно в българските планини.
"Окрихме информацията за преходите в Рила и Пирин в Интернет. Повечето бяха източници от Чехия и два от английско говорящи страни. Но основно от чешки сайтове, защото другите нации не са чак толкова ентусиазирани по отношение на планинските преходи, както ние - чехите. Дори тук срещнахме много сънародници, които обикалят вашите планини."
Войта ще става географ. Впечатлен е от Рила и Пирин, както между другото и приятелите му. Преди да се спрат на България, са имали и други варианти за 14-дневната си почивка.
"Всичко започна, когато попаднахме в Чехия на една статия в Интернет страница посветена на преходите. Преди да решим да дойдем в България, избирахме от няколко варианта за почивката ни – Украйна, Карпатите или словенските Алпи. В края на краищата се спряхме на България, защото на снимките планините Ви изглеждат невероятно. Също така Пирин и Рила са толкова различни. Тук е страхотно.
Бъдещият IT – специалист Мирка го допълва.
"Прочетохме, че в България се намира най-високият връх на Балканите. Влюбихме се в планините. Най-вече в Пирин, скалите и възможностите за катерене. Качихме Мусала и Вихрен, Природата тук е невероятна."
Десет дни петимата приятели обикалят Рила и Пирин. Два дни остават в София и избират да се върнат в Прага от морето, разказва Джоузеф..
"Следвахме туристическите пътища. Основно международния маршрут Е4, който пресича Рила и Пирин. Няколко пъти нощувахме в хижи, но смятам, че повечето пъти спахме навън, на палатки. Нощувките в българските хижи са евтини, което беше много добре за нас. Качеството на услугите обаче е по-ниско от това в Алпите. На нас обаче ни харесва, защото има атмосфера.
Разделяме се със снимки за спомен, малко информация за маршрута Ком- Емине, за който чуваха за първи път и обещанието, че когато го направят, ще дойдат до Радио Варна, за да споделят впечатленията си. Така и така ще трябва да стигнат до морето.
Майсторите от Стралджа , които изработват плажни чадъри от тръстика, пристигнаха преди началото на летния сезон по Северното черноморие. Дойдохме преди месец и бяхме по курортите, разказа за Радио Варна Зейнеб, която тази година освен с брат си Огнян е и със сина си малкият Огнян. Зейнеб всяка година идва с брат и съпруга си, за да..
Над 1500 самодейци от цялата страна ще участват в 17-ото издание на традиционния за община Суворово фестивал „Като жива вода“. Празникът на фолклорното изкуство е изява на таланти в областта на българското народно-песенно, инструментално и танцово изкуство, за запазване и обогатяване на българската национална култура. Пред..
Тази събота – 3-ти май, за девета поредна година се провежда кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Мисията на кампанията е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета –..
Едва ли има човек, който да не се озовавал поне веднъж в ситуация на безпорядък, трудност в поддържането на реда в дома, невъзможност да се избави от някои вече ненужни, но със сантиментална стойност вещи или пък защото "може да потрябват", конфликт в семейството заради неангажираност с почистването и подреждането... Понякога на помощ идват..
В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите..
Председателят на варненското дружество на филателистите Николай Пенев ще участва в състезанието за пощенски марки в Англия, което ще се проведе на 5 май. Той заминава с един много стар експонат, марки, документи и писма. На пет табла ще представи историята на английския футбол от 1863 година. Пенев обясни, че колекцията му е застрахована. Очаква се..
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително..