Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Александрова: Конспирациите започват там, където свършва знанието

Снимка: Стопкадър, БНТ

„Всеки един трябва да прецени дали предпочита да бъде защитен, каквато е ролята на ваксината или е готов да приеме директно срещата с коронавируса и предизвикателствата, които той предлага“. Това заяви пред проф. Радостина Александрова, вирусолог от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей на БАН, предаде БГНЕС.

„Или ние българите знаем нещо, което останалият свят не знае, или останалият свят знае нещо, което ние не сме разбрали“, коментира тя ниските нива на ваксинация в България, която се нарежда на опашката в Европа по този показател, както и скептицизмът по отношение на ваксините.

"Истината е най-добрата политика“, категорична е проф. Александрова, призовавайки хората да взимат информирано решение, на базата на научни факти, а не конспиративни теории. Ето защо тя участват в организирана от БАН научна дискусия, озаглавена „COVID-19 и ваксини, науката в отговор на предизвикателствата“, чиято цел е да подпомага ваксинационната кампания в страната.

„Всеки човек иска най-доброто за себе си, за своето здраве и за близките си. Според мен хората трябва да бъдат по-добре информирани, за да могат да вземат решение. Идеята на нашата среща е да направим маратон, в който да се спрем на това защо SARS-Cov-2 не бива да бъде подценяван, кои са основните опасения, дали те са основателни, нежеланите реакции и други“, каза още проф. Александрова.

Според нея конспиративните теории за ваксините, разпространяващи се все по-масово най-вече в социалните мрежи, започват именно там, „където свършва знанието“.

„Новите варианти, какъвто е „Делта“ вариантът, който се разпространява успешно и със способността да заразява се изравнява с причинителя на варицелата, на практика ще се опита да стигне до всеки един от нас“, предупреди експертът.

На някои от най-често задаваните въпроси, тя отговаря простичко:

Не се ли появиха твърде бързо ваксините?

Погледнете си мобилния телефон, погледнете си компютъра, вижте колко са се развили те за последните няколко години. Мислите ли, че биомедицината стои на едно място?

Ще променят ли РНК ваксините нашия геном?

РНК ваксините срещу COVID-19 далеч не са единствената ни среща с генетична информация на (микро) организми.

Мога ли да се ваксинирам, ако искам да имам деца?

Няма ваксина в историята на медицината, която да предизвиква стерилитет.

Могат ли ваксините да предизвикат рак?

Във ваксините няма канцерогенни съставки.

Ваксините ще увеличат ли мутациите във вируса?

Вирусите са изменчиви, той ще продължи да се променя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първи юни във Варна (ПРОГРАМА)

Различни зони за игри, спорт и знания ще радват най-малките варненчета в Деня на детето – 1 юни. Те ще бъдат разположени в пространството между Община Варна, градинката на Търговската гимназия и Икономическия университет, което ще бъде затворено за автомобили.  За децата ще има сапунени мехурчета, тебешири, ластици за скачане и още много игри от..

публикувано на 31.05.24 в 18:57

В Белослав и Девня празнуват 1 юни с пътуващия фестивал "Лятно театро"

На 1 юни в Белослав и Девня гостува пътуващият фестивал "Лятно театро".  Събитието в Белослав започва в 10 часа на  площад “Възраждане” с анимация със забавни игри за малки и големи и продължава с куклено-театралния спектакъл "Повече от магия". Организаторите са предвидили и две работилници за развиване на въображението и сръчността. В "Шарена черга"..

публикувано на 31.05.24 в 18:43

Детски рисунки красят прозорците на Община Варна за 1 юни

В навечерието на Международният ден на детето – 1 юни, във Варна беше открита изложбата „Деца, които мислят за неща, които ги няма“. Рисунки, изобретения и приложни произведения на варненски деца на възраст между 3 и 7 години, са изложени върху самите прозорци на сградата на Община Варна и на Информационния център, който се ползва от граждани...

публикувано на 31.05.24 в 17:30

Отличиха най-хубавите междублокови градинки във "Владиславово" (СНИМКИ)

Оцениха труда на жители на кв. "Владислав Варненчик", превърнали междублоковите пространства в райски кътчета.  Първа награда в конкурса „Пъстро и създадено с любов" за оформяне на пространството пред блоковете в район „Владислав Варненчик“ във Варна спечелиха жителите на блок 205, вход В, второто място е за Геновева Христова от блок 222, вход 3, а..

публикувано на 31.05.24 в 14:30

Десетки награди за студентите в ТУ-Варна

Десетки са наградите, получени от студентите в Техническия университет във Варна през тази година. Висшето училище се гордее със студентите, заели призови места в националните олимпиади по програмиране, математика и електроника. „Имаме студенти с много добри прояви в областите на спорта и на изкуството“, каза за Радио Варна ректорът на..

публикувано на 31.05.24 в 11:15

"Българските птици през очите на един поляк" в Шабла

Изложбата „Българските птици през очите на един поляк“ ще бъде открита днес в Зеления образователен център в Шабла. Автор на експозицията е посланикът на Република Полша в България д-р Мачей Шимански. Жителите и гостите на Шабла ще имат възможността да разгледат изложбата от фотографии на д-р Шимански, която ще бъде открита официално тази..

публикувано на 31.05.24 в 10:44

31 май - Световен ден без тютюнопушене

Мото: „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. Всяка година на 31 май СЗО отбелязва Световен ден без тютюнопушене. По данни на СЗО във всички държави младите хора използват в по-висок процент електронни цигари спрямо възрастните. В световен мащаб около 37 милиона младежи на възраст 13- 15 години използват тютюн.  В..

публикувано на 31.05.24 в 06:15