Опазването на природата и законовите инструменти, с които можем да защитим правото си на живот в благоприятна и здравословна околна среда бяха акцент в обучението „Застъпници за природата”. Форумът се проведе в края на миналата седмица в Арт салона на Радио Варна.
Във време, в което ставаме свидетели на застрояване на градските паркове и градини, изсичане на дървета и замърсяване на природата, познаването на законите от гражданите е една от стъпките в борбата срещу тези явления. Това сподели Андрей Ковачев от Сдружението за дива природа "Балкани".
"В училище не се учи нищо относно защитата на правото ни на живот в благоприятна и здравословна околна среда. И когато хората бъдат застигнати от някакъв екологичен проблем, те не знаят как да защитят своите права. В днешно време не е достатъчно само да се обрнеш към властите, а трябва да познаваш законовите инструменти", каза Ковачев.
Той изрази надежда, че някой ден и родното черноморие ще заприлича на скъпите и красиви бутикови курорти, давайки пример с Гърция и Хърватска.
"За жалост, ние унищожаваме ресурса, с който можем да направим нещо по-добро. Унищожаваме и природата. А нейното опазване е защита на нашата човешка същност. Ако я пазим чиста, тук ще дойдат повече хора, които търсят именно това. Германците, англичаните и другите скъпоплатени туристи посещават курортите в Гърция и Хърватска, защото те са като "обетована земя". А като дойдат по българските курорти, виждат една огромна игрална зала, със силна музика и гостите дори не могат да се наспят", коментира още Ковачев.
Според експерта, за да живеем в по-чиста околна среда, трябва да се промени и манталитета на хората. Той изтъкна необходимостта от гражданско образование по опазването на природата.
Чуйте още в разговора на Иван Барбов с Андрей Ковачев и екоактивистът Милена Пехливанова:
На 13 януари, точно преди 100 години, се е родил един от най-обичаните български актьори - незабравимият и неповторим Георги Калоянчев. Калата, както колеги и приятели са го наричали, се превръща във всенароден любимец на публиката с ярките си роли в театъра, киното и телевизията. Родното му място е Бургас и цялата 2025 година в Бургас ще..
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..