Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Белев: Европа повече няма да плаща за корупцията в България

Тома Белев
Снимка: БГНЕС

Най-скандалните заменки у нас са тези в района на „Камчийски пясъци”. Всички институции носят отговорност за тези заменки. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция” Тома Белев от Асоциацията на парковете. Той припомни, че от Коалиция “За да остане природа в България” и инициативата “Зелени закони” настояват за развалянето на заменките, които са били определени от Европейската комисия като непозволена държавна помощ. Обект на тези сделки са дюни, върху които е забранено да се строи, напомни Тома Белев.

„Камчийски пясъци е най-големият дюнен комплекс в България и е срамно, че няма кой да се грижи за него. Виждаме какви са резултатите цяло лято заради незаконното къмпингуване - унищожават се дюни. Ясно е, че собственикът не иска да инвестира, защото знае, че никога не може да строи там“, посочи Белев.

Като най-справедливо решение на проблема природозащитниците виждат разтрогване на договорите.  "И така, който с каквото е участвал, да си го вземе", каза Белев.

По думите му проблемите на околната среда никога не са били сред приоритетите на управляващите.

Икономическите интереси са винаги водещите, категоричен е той. Като пресен пример за липсата на воля за запазване на природата на България идва и неприетият мораториум за изсичане на вековните гори. Ние продаваме много евтино най-ценните ни гори – за огрев и целулоза, каза той, с убеждението, че това се прави, за да се облагодетелстват група хора.

Белев засегна и темата за европроектите.

Зеленият пакт на ЕС може да окаже дисциплиниращ ефект, както и Планът за възстановяване и устойчивост, защото няма да могат да се усвояват средства без да се изпълняват споразуменията.

Той обясни и практически какво означава това.

„Програмата за развитие на селските райони се планира сега.  В тази програма задължително трябва да влязат мерките за Натура 2000 от Националната рамка за приоритетни действия по Натура 2000.  Те трябваше да влязат и в предишната финансова програма, но това не стана и съответно нищо от зелените цели не се постигна, но пък големите зърнопроизводители станаха още по-богати. Този път няма да е така. Сега първо трябва да се приеме Националната програма, после тя да се отрази в ресорните програми и тогава парите ще бъдат отключени, каза Белев.

Първо целите, после мерките и накрая средствата, категоричен е той.

"За 30 години е нямало политици, които да са чувствителни на тема опазване на околната среда и Варна е типичен пример за това – със загубата на зелени площи и замърсяването. Членството ни в ЕС определено действа дисциплиниращо", убеден е Белев.

"Ако не бяхме в ЕС, цялото крайбрежие от Дуранкулак до Резово щеше да бъде застроено,  поне до момента ЕС и директивите влияят благоприятно за българската околна среда, но просто Европа не е свикнала да бъде полицай.

"През последните години бетонът в България  беше Бог. Строителството е най-лесният начин да изпереш едни мръсни пари", каза още природозащитникът.

"Този път полицейската роля трябва да я поемем ние, защото в противен случай просто няма да се възползваме от средствата, които биха дали страните членки", посочи още той.

Европа вече няма да плаща за корупцията в България, подчерта природозащитникът и допълни: "Например не е морално и етично едно семейство, с няколко земеделски фирми, да получи субсидии от 230 милиона лева за 10 години"

Цялото интервю на Валери Великов с Тома Белев чуйте в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58