Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен ден на жестомимичните езици - 23 септември

„Толерантността е най-прекрасният жест, който може да бъде направен“, това послание към чуващите отправи майката на глухо дете Боряна Димитрова. В резултат на дългогодишна работа със сурдопедагог синът  й проговаря.

Глухите деца изучават българския като чужд език, споделя още Димитрова, на която й се налага да изучава жестомимичния език, за да обучи на него сина си и за да може да общува с него. Така се сблъсква с проблема, че курсове по жестомимичен език у нас се провеждат единствено в София. Така е и до днес. Но във Варна преди две години Боряна Димитрова инициира създаването на Център за подкрепящо образование за деца с увреден слух. Заедно със съмишленици той е факт. Заради пандемията, обаче обучението там сега се води индивидуално, а не групово. Помощта е от огромна полза подчертава Димитрова, която с радост и гордост споделя, че детето й се е обучавало безпроблемно в предучилищна група и започва смело в първи клас като общува свободно и е много добре прието от съучениците си. С педагога в Центъра работят 5-6 деца. Във Варна има 35 деца и младежи до 16 г. с увреден слух по информация на Боряна Димитрова.

Издателска група „Просвета“ започна заснемането на първите у нас видеоуроци в помощ на децата, които ползват жестов език. Те ще бъдат част от образователната платформа е-просвета в секцията за безплатни образователни материали и ще се ползват свободно още от тази есен. Боряна Димитрова коментира, че първият представен урок от „Буквар за 1. клас“ е прекрасно организиран и е много добре е преведено на жестомимичен език това, което се преподава в училище.

По света съществуват над 300 различни езика на глухонемите. Важно е да се знае, че родените глухи хора, които никога не са чували говорима реч, мислят в езика, който познават - жестомимичния. Жестомимичният е основен за тях. Те изучават речевия език като втори.

Международния ден на жестомимичните езици – 23.09 се отбелязва от 2018 г. с резолюция A/RES/72/161 на Общото събрание на ООН от 25 януари 2018 г., с цел да се повиши информираността за жестомимичните езици и значението им за пълноценния живот на хората със слухови проблеми. Годишнина от създаването /1951/ на Световната федерация на глухите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14

Спасиха от ампутиране крака на жена с диабет в „Пирогов”

В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..

публикувано на 18.04.25 в 11:06

"Жестокият път" - филм представя неудобната истина от първото българско качване на Еверест 1984

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..

публикувано на 18.04.25 в 10:40

Разпети петък - най-тъжният ден за християните

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.  Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..

публикувано на 18.04.25 в 06:30

Зоопаркът във Варна: Не хранете Стойчо с храна, различна от риба

Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му.  Една здрава птица от този вид без проблем..

публикувано на 17.04.25 в 16:47

Аладжа манастир и Побити камъни с празнично работно време

Аладжа манастир ще бъде отворен за посещение на 18 април (петък), 19 април (събота) и 20 април – Великден (неделя) от 10.00 до 17.00  часа, почивни дни ще бъдат 21 и 22 април (понеделник и вторник).  Побити камъни ще бъде отворен за посещение на 18 и 19 април (петък и събота) от 10.00 до 13.00  часа. На 20 април –  Великден, обектът ще бъде затворен за..

публикувано на 17.04.25 в 15:48