Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на жестомимичните езици - 23 септември

„Толерантността е най-прекрасният жест, който може да бъде направен“, това послание към чуващите отправи майката на глухо дете Боряна Димитрова. В резултат на дългогодишна работа със сурдопедагог синът  й проговаря.

Глухите деца изучават българския като чужд език, споделя още Димитрова, на която й се налага да изучава жестомимичния език, за да обучи на него сина си и за да може да общува с него. Така се сблъсква с проблема, че курсове по жестомимичен език у нас се провеждат единствено в София. Така е и до днес. Но във Варна преди две години Боряна Димитрова инициира създаването на Център за подкрепящо образование за деца с увреден слух. Заедно със съмишленици той е факт. Заради пандемията, обаче обучението там сега се води индивидуално, а не групово. Помощта е от огромна полза подчертава Димитрова, която с радост и гордост споделя, че детето й се е обучавало безпроблемно в предучилищна група и започва смело в първи клас като общува свободно и е много добре прието от съучениците си. С педагога в Центъра работят 5-6 деца. Във Варна има 35 деца и младежи до 16 г. с увреден слух по информация на Боряна Димитрова.

Издателска група „Просвета“ започна заснемането на първите у нас видеоуроци в помощ на децата, които ползват жестов език. Те ще бъдат част от образователната платформа е-просвета в секцията за безплатни образователни материали и ще се ползват свободно още от тази есен. Боряна Димитрова коментира, че първият представен урок от „Буквар за 1. клас“ е прекрасно организиран и е много добре е преведено на жестомимичен език това, което се преподава в училище.

По света съществуват над 300 различни езика на глухонемите. Важно е да се знае, че родените глухи хора, които никога не са чували говорима реч, мислят в езика, който познават - жестомимичния. Жестомимичният е основен за тях. Те изучават речевия език като втори.

Международния ден на жестомимичните езици – 23.09 се отбелязва от 2018 г. с резолюция A/RES/72/161 на Общото събрание на ООН от 25 януари 2018 г., с цел да се повиши информираността за жестомимичните езици и значението им за пълноценния живот на хората със слухови проблеми. Годишнина от създаването /1951/ на Световната федерация на глухите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полярно сияние оцвети небето и над България

Необичайно полярно сияние, дължащо се на слънчево изригване, беше наблюдавано в България през изминалата нощ, съобщава БНР. На явлението, което оцвети небето в пурпурно-алено, можеха да се наслаждават в Румъния, Молдова, Полша, Германия, Франция, Англия, Гърция и Унгария. Снимка: Meteo Bulgaria

публикувано на 11.05.24 в 16:52

„Подай ръка – спаси лапа“ от приюта в Каменар ще се проведе във Варна

Кампанията „Подай ръка – спаси лапа“ ще се проведе на 12 май от 10:00 до 16:00 часа на полянката под Пантеона в Морската градина. Събитието се провежда за трети път, като тази година мотото е „Осинови порода „любов“. Организатор е Ротаракт клуб – Варна и техни партньорски организации, със съдействието на Община Варна. Целта на кампанията е да насърчи..

публикувано на 11.05.24 в 16:45
Цар Фердинанд

Пренасят тленните останки на цар Фердинанд в София

Цар Фердинанд се завръща в България. Пренасянето на тленните останки от Кобург в София се очаква до месец, съобщиха от двореца „Врана“, предаде БГНЕС. След кончината му в гр. Кобург през 1948 г. тялото на цар Фердинанд I е положено временно в криптата на католическата църква „Св. Августин" в същия град. В годината на смъртта му погребението на царя..

публикувано на 11.05.24 в 15:04
Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново

Светите братя Кирил и Методий почитаме на 11 май

Българската православна църква почита днес светите братя Кирил и Методий. Денят се отбелязва с празнична света литургия, отслужвана във всички епархии. Двамата братя са канонизирани като светци в края на девети век за превода и популяризирането на Библията и за разпространяване на християнството сред славяните. Първите сведения за..

публикувано на 11.05.24 в 09:05
ПГГСД

Радио Варна представя - 100 години ПГГСД "Николай Хайтов"

100 години. Точно толкова се навършват през 2024-а от основаването на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна. От малко селско училище до модерна гимназия пътят е дълъг, но всяко усилие си е струвало, убедени са всички, които са свързали живота си с него. В началото са били само две стаи..

публикувано на 11.05.24 в 09:00

Великденското интелектуално състезание "Какво? Къде? Кога?" ще се проведе на 11 май

На 11 май от 16:30 часа в Младежкия дом във Варна ще се проведе Великденско интелектуално състезание "Какво? Къде? Кога?".  В надпреварата ще вземат участие 8 представителни отбора, всеки с по 6 състезатели. В решаването на интелектуалните загадки ще премерят сили младежи от Клуб „Делфин“- Варна, основни и средни училища, професионални и профилирани..

публикувано на 10.05.24 в 19:20

Аматьорските футболни лиги отново се обединяват в благотворителен турнир по мини футбол в полза на Павел Станчев

Павел Станчев води неравна битка с коварна и много рядка болест. Става въпрос за Сарком на Юинг – рак на костите, чието лечение се оказа резистентно към първоначално приложената терапия и отново са нужни средства за нова и по-скъпо струваща терапия. През ноември 2023 г. огромна вълна на съпричастност допринесе в събиране на средства, с които да започне..

публикувано на 10.05.24 в 17:26