Историята е важна част от живота на всяко общество. Факт е, че тя може лесно да бъде манипулирана, затова са историческите факти, които всяка нация пази в места като Държавния архив, например.
Срещаме ви с учителите по БЕЛ и история Яница Петрова и Любомир Ангелов, които водени от желанието да предадат на учениците знания за исторически личности и факти по увлекателен начин, правят свой канал в интернет под името „Барут и мастило“. Иска им се да „запалят“ децата за знания, повече от онова, което има в учебниците. Двамата се учат да правят видеа и да разказват за историята и историческите ни личности по близък до децата начин.
Кой е барутът и кой мастилото?
Любомир Ангелов: Аз съм барутът. Като запален по историята човек, обичам барута, т.е. революцията, гърмежите. Една революция променя винаги една държава. Най-простият пример за това е Великата френска революция. Като видите днешна Франция, тя е продукт точно на тази революция, а там е изгърмян доста барут.
Яница Петрова: Аз съм мастилото. Смятам, че всяко нещо, което е било в историята може да бъде запечатано с мастило на хартия.
Какво споделяте във вашия канал, наречен "Барут и мастило"?
Яница Петрова: Ние го започнахме съвсем скоро и се учим в движение как да ставаме все по-интересни за аудиторията ни. Правим видеа за българския език, правилата в него, литературни видеа, най-вече свързани с исторически личности и факти. Общо взето неща, които винаги могат да бъдат в подкрепа на всеки един ученик и на всеки човек.
Как ви хрумват основните теми и видеата, които са в помощ на учениците?
Любомир Ангелов: В малкото ни останало свободно време, намираме време и за това, което се превръща повече в хоби. Идеята на този канал е да използва факти, които не са толкова познати на обществото. Чрез "Барут и мастило" се стремим по-голямата част от хората да научат тези толкова пикантни факти, които в учебниците са спестени.
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..