Основният проблем се дължи на влошеното физиологично състояние на ясените – поради оскъдни валежи, влажностен дефици. Това е причината ясеновите дървета в полезащитните пояси на Добруджа да не са устойчиви на гъбни патогени и насекомни вредители, което води до застрашителното съхненето на голяма част от тях в Североизточна България. Това коментира пред журналисти специалистът по лесозащита и директор на Института за гората към БАН проф. Георги Георгиев. За разрешаването на проблема на 23 септември на територията на Държавно ловно стопанство - Балчик се проведе работна среща с участието на експерти от Североизточното държавно предприятие, от Института за гората към БАН, Лесозащитна станция - Варна и Регионална дирекция по горите - Варна и други.
При пробовземането са установени корояди и други вредители – общо над 10, които се развиват по стеблата и клоните и унищожават едни от най-важните полезащитни съоръжения в Североизтока.„При влошено физиологично състояние на дърветата те стават уязвими, короядите в нормални условия не причиняват такива вреди. По принцип те засягат слаби дървета, нещо, което се наблюдава в момента“, обясни проф. Георгиев.Проблемът е регистриран в началото на миналата година, и оттогава насам се изследват проби и обсъждат мерки за справяне с проблема, който се задълбочава. Засегнати са пояси на територията на три поделения: ДЛС-Балчик, ДГС-Генерал Тошево и ДГС-Добрич.
Всеобщото мнение е, че не се препоръчва борба с вредителите, а се налага сеч и залесяване с по-устойчиви видове.
„Аз не препоръчвам борба с вредителите, защото тя ще е скъпоструваща и в това състояние това не е конструктивен подход“, каза още проф. Георгиев.
На територията на Североизточното държавно предприятие има 4000 километра пояси. 42 процента от тях се намират на територията на Държавно ловно стопанство - Балчик. От тях 20 процента са поясите с ясенови насаждения, към момента са поразени напълно 10 на сто, а около 80 процента са процес на съхнене, е равносметката на заместник – директора на ловното стопанство в Белия град инж. Радослав Радев. Той припомни, че преди 20-30 години такъв проблем е наблюдаван при американския ясен, който е бил изсечен и реконструиран. В момента сериозният процес на съхнене са наблюдава по планинския му вид. „Вероятно при тези условия – на ветрове, засушаване и опалване, това е възрастта му на живот“, коментира лесовъдът.Освен че са нужни спешни решения, трябват средства и сериозна работна ръка за подмяна на тези живи съоръжения, които, за да изпълняват предназначението си, трябва да достигнат поне 13 метра, каквито ясенът най-бързо постига.
„Опитваме по международни проекти да осигурим финансиране. Ако тотално рухнат тези пояси, опасявам се, че дори и да намерим пари, няма да има работна ръка“, коментира инж. Радев.
Наблюденията показват, че поясите се влошават, каза инж. Тодор Гичев - директор на Регионалната дирекция по горите – Варна, и заяви, че най-належащите ще бъдат изсечени 100 процента, за да започне възстановяването.
Полезащитните пояси са оазисът на птиците в Добруджа, в тях гнездят над 35 вида птици, посочи на работната среща Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. Затова в дългосрочен план е много важно да се възстановят, каза екологът.
Обичайно всяка есен се извършват залесителни мероприятия в поясите, те ще продължат и през тази.
Подробностите чуйте в репортажа на Албена Иванова:На Гергьовден в студиото на Радио Варна гост е именикът и колега, журналистът Георги Калагларски. Доцент и преподавател на бъдещи журналисти в София и Варна, автор на книги за българските медии и в областта на връзките с обществеността и рекламата, дългогодишен председател на Дружество "Печатни медии" - Варна и член на УС на Съюза на българските..
С вход свободен от 10 до 17.30 ч. и нова изложба Военноморският музей във Варна, ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. В празничния ден за първи път пред публиката ще бъде представена най-новата временна фотоизложба „Българското Черноморие – паралели във времето“. Тя включва фотографии на най-големите..
Във Варна има необходимост от добр оволци, които да се включат в организирането на събитията, включени в спортния календар на общината. Част от тях са Маратон Варна и Световната купа по спортна гимнастика, като за първия са нужни около 130 души, съобщиха за Радио Варна доброволците Георги Георгиев-Гец и Мариета Литарска. Трасето за Маратон..
Водолази от сдружението "Приятели на морето" във Варна и Бургас картографират най-интересните подводни обекти по Черноморието ни. Картата за Южното Черноморие е разчертана, вече се маркират подходящите и атрактивни за гмуркане места по Северното Черноморие. Това каза Дарина Иванова, председател на клуб "Приятели на морето" - Варна в предаването на Радио..
Градски еко фестивал „Всеки ден – ден на Земята“ ще се проведе във Варна на 11 май. Организатори на зелената инициатива са неправителствени еко организации. Еднодневният празник е посветен на природата, знанието и актовното гражданско участие, казаха за Радио Варна Наталия Николова и Апостол Пенков от Сдружение „Еко Клъстер България“...
Мирна демонстрация с настояване за въвеждане на общинска програма за масова кастрация на бездомни котки ще се проведе днес 5 май от 17:00 ч. пред сградата на Община Варна. Организатори на събитието са сдружение „Десети живот“ и организацията „Леолайф България“. Протестиращите ще изразят гражданската си позиция срещу системното неглижиране на..
Анна Георгиева и Джансу Исмаилова от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна са новите шампиони в националния кръг на европейската олимпиада по статистика за тази година. Отборът им се казва "ДИАГЕА", а ментор на ученичките е Мария Велкова. Те преминаха успешно през трите етапа на националния кръг, като..