„…Андрей Янев и творчеството му са подчинено единствено и само на морално–етичните и естетични закони и не случайно в платната си умело се отклонява от чистото съзерцание на природата и създава своя природа, природа в която заселва вечно търсещия си дух. Доброжелателно ни кани в този свой свят на временно спокойствие и често бягство, на разговор за изконните истини на нашето сътворение, за смисъла на съществуването ни, за истинското ни призвание като Човеци. И ако някой не се чувства уютно и му е чужд този новоизграден свят, не трябва да го отрича, а да отстъпи достойно мястото си на всеки, който би приел изповедта на художника като своя и би заселил търсещия си дух в него, за да се черкува и пречисти, защото това е Пътят към така желаната промяна на света, подчинил ни на мамона и егоизма.“
Борис Китанов, изкуствовед и културолог
АНДРЕЙ ЯНЕВ
Роден в Бургас, Завършва НХА – специалност стенопис. Специализира художествен емайл в Санкт Петербург, Русия.
2018 – Творчески престой и изложба в „GRIFFIS ART CENTER” Ню Лондон, САЩ
1982 - 2021, над 70 самостоятелни изложби в страната и чужбина: София, Варна, Стара Загора, Балчик, Пловдив, Бургас, Словения, Гърция,Германия, Англия, Белгия, Корея, Полша, САЩ, Унгария, Италия, Хърватска, Турция, Австрия и др.
Участие в международни и световни биеналета, триеналета на изкуствата в:
Пекин-Китай, Сеул – Корея, Дубай – ОАЕ, Чихуахуа- Мксико, Бразилия,
Ханой-Виетнам, Варна-България, и мн. други.
Участия в национални и международни симпозиуми и пленери.
2004 – представяне в световното списание”INTERNATIONAL ARTIST”, като автор от балканите и България, представител на „балканското мислене и култура“.
Съосновател и съорганизатор на пленер и фестивал “ Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета”.
Съавтор, съорганизатор и участник в национални и международни проекти за работа с деца съвместно с “Академия за детско творчество – ДАЯ”.
Картината „Влюбени лотоси “, 03/ 2020г. е сред избраните от екипа на „International Art Biennale “Пекин - Китай, илюстрираща темата„ Любовта може да победи вирус “.
Картината “Прошка” е използвана от американската църква ”HOPE” на 11 септември 2005 г. като титулна /билборд и представителни материали/ обявен за ден на прошка. Публикувана е в десетки световни издания като илюстрация по темата.
Носител на множество престижни номинации, дипломи и награди от национални и международни конкурси в областта на живописта и др.
Удостоен със Сертификат и значка “Златна книга” за принос в развитието и представянето на българската култура от „Съвет на европейската научна и културна общност“
Негови творби са притежание на Национална художествена галерия, Градски художествени галерии, музеи, държавни и частни колекции в страната и чужбина.
1982 – 2021 - Множество реализации на монументални витражи, стъкло мозайки, стенописи, емайлови пана в обществени сгради, стенописи в църковни храмове и частни домове в България и чужбина.
Автор на поредицата изложби - "Тиха Светлина" и "Тиха светлина" – Ангели, подкрепена от Министерство на културата на Република България.
Автор на поредицата изложби – „Във всичко има семена от всеки“.
Автор на поредицата изложби – „Завръщането на пастирите“.
Участва в проекти към “Център за семиотични и културни изследвания ”Светите земи и българската култура” 2013,14, 15, 16, 17,18, 19, 20,21г., ВУЗФ “Света гора и българската култура” 2007,08,09,10,11,12г., НБУ “Атон в българската култура и словесност” 2005 - 2006 г. с ръководител проф. М.Дачев.
Съорганизатор и участник към центъра за семиотични и културни изследвания на поредица изложби „Атон в рисунки и фотографии“ съвместно с Мирослав Дачев.
Член на Съюза на българските художници.
Член на групата на бургаските художници.
Член на УС на Център за семиотични и културни изследвани
Варненският археологически музей с е обръща към любителите на археологията, старините и приключенията с покана да се присъединят към разкопките на крепостта Петрич кале. Разкопките ще се проведат през месец май и началото на юни в рамките на 21 работни дни. Работното време е от 7 до 13.30 часа, а тр анспортът се поема от Археологическия музей...
На официална церемония в Младежкия дом във Варна бяха връчени отличията на лауреатите от тазгодишното издание на Регионалния конкурс "Възкресение Христово". В двата раздела - "Великденска украса" и "Великденско писано яйце", отличените са 23 деца от училища, читалища и детски градини. При най-малките първи места завоюваха Ния Димитрова от СУ "Неофит..
Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа. Иван Мутафов е художник, но също така краевед, планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с. Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет „Св. св...
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..
От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков". Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..
Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..
14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..