Човек се учи и се развива докато е жив. Тази максима доказва Юлия Генова, от Варна. Тя е на 51 години и за първи път прекрачва прага на училище като учител на 15 септември тази година. Юлия Генова има 4 деца, което й помага да се справи с общуването с учениците. Дълги години преимуществено се е грижила за семейството си. И когато децата й порастват решава, че образованието, което има, трябва да бъде използвано. Завършила е инженерната специалност „Авотматизация на производството“ в Техническия университет.
Включването й в образователната система се случва по програмата „Заедно в час“, след като дълги години е искала да завърши и педагогическо образование, но отглеждането на децата не й дава възможност. Преминава обучението на програмата и сред много кандидати е една от малкото одобрени. Благодарение на програмата, от тази учебна година вече е част от екипа на Варненската морска гимназия „Свети Николай Чудотворец“, където преподава по математика и електротехника.
Юлия смята, че има шанс да се справи като учител.
Според нея идеята на учителя е да допринесе за личностното развитие на учениците и да ги изкара от клишетата, които сами са създали за себе си.
Юлия преподава на ученици от 8 до 12 клас, предимно момчета в буйния период на пубертета. В отношението си с тях казва, че се държи спокойно, дава им възможност да се подготвят, изисква от тях и не прави компромис. За малкото дни от началото на учебната година Юлия споделя, че работата е изморителна, но е амбицирана да успее да преодолее и умората и стреса. Стрес, защото не крие, че за нея това ново поприще е стресова ситуация.
Сега напълно ясно разбира каква е разликата между учителя и родителя.
"Родителят е човека, който трябва да даде възпитанието, да подкрепи децата си и да им даде възможност да стартират успешно в живота. Родителят е човека, на който децата могат да се опрат във всякакви ситуации, дори и вече като възрастни хора.
Докато учителят е човека, който трябва да успее да ти отвори вратите и да усетиш жажда към знанието и да разбереш неговата стойност. Учителят е човекът, който трябва да ти помогне да преодолееш поведенченските неща, които ти пречат и те стопират да свършиш нещо. И още - да създаде в децата нагласата да учат цял живот - да знаят, че няма момент в живота, в който да не ти се налага да научиш нещо ново."
И ако до днес Юлия Генова винаги е уважавала учителите, след като самата тя става учител - вече им се възхищава. Убедена е, че съвременният учител трябва да бъде мотиватор, който да успее да извади от учениците необходимостта да знаят и да учат.
Православната църква почита днес свeти Стефан, първият мъченик за християнската вяра. Стотици хиляди са имениците - Стефан, Стоян, Венцислав, Станимир, Стамен, Стоил, Цоньо и женските варианти на имената, както и Таня и Фани. Името Стефан е от гръцки произход и означава "венец". Днешният празник е последният преди посрещането на Нова..
26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува..
Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..
Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..
На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..