На 9 октомври отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Във всеки момент между 1000 и 1200 души чакат за орган в България. Числото на практика е постоянно. През миналата година двама млади варненски журналисти основават Фондация „Документалистите”, под чиято шапка излиза и „Последният дар на човека” - документален мултимедиен разказ за донорството на органи в България. На сайта „dokumentalisti.bg“ с много снимки и емоционални разкази те запознават хората с лични истории на донори и техните семейства, чакащи за трансплантация, както и как се реализира отвътре донорска ситуация.
Варненците Александър Николов и Димитър Панайотов се срещат „челно“ с темата за донорството. Преди шест години братът на Александър умира от мозъчен кръвоизлив, само на 21 години. Семейството му разрешава да стане донор.Димитър Панайотов разказва:
"В семейството на Сашо този разговор по случаен начин е проведен няколко седмици преди да се случи този инцидент с брат му, заради случаен репортаж по телевизията. "Ей така, да си знаете" е казал Сашо на майка си и баща си и са си говорили, и след това са взели това решение веднага."
Така Димитър и Александър научават за тежката ситуация на българската трансплантология. Решават да разкажат историята на Георги и да почетат паметта му, създавайки първия си документален проект. Александър е фотограф, а Димитър е автор на текстовете. Двамата работят по инициативата почти шест години. През това време провеждатнад 100 срещи в повече от 15 населени места:
"Имаме над 60 героя, лекари, хора които чакат за нов орган, хора които са получили нов орган, семейства на донори, с които ние сме общували, с някои от тях сме общували няколко пъти. Ходили сме в домовете на много от тези хора, ходили сме докато лежат в болница, запознавали сме се със семействата им."
Присъствали са на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация. Някои от тези мигове са останали завинаги в съзнанието им.
"Лекарите са свикнали на такива миризми и гледки, докато аз и Сашо сме си журналисти, които си правим други неща и не сме свикнали на такива гледки и на такива миризми, и някакви такива неща много ти се набиват в съзнанието. Две седмици по-късно аз имах чувството, че тази миризма ме преследва навсякъде. Няма да забравя разговори с хора, с които отиваме в болница и те чакат за нов орган, а ние отиваме да ги разпитваме по някакъв проект. Те се опитват да ни отговарят доколкото могат, обаче им е трудно и в такива моменти обаче хората са много искрени, нямат какво да губят, много са откровени."
А проблемът с донорството е много сериозен. И в момента над хиляда души чакат за орган. В сегашното темпо ще са необходими повече от 20 години, за да бъдат трансплантирани всички чакащи към днешна дата.
"В почти всяка друга държава в ЕС, тези хора ще получат нов шанс за живот и ще могат да живеят още много години, доста качествено. За съжаление в България, доста голяма част от тях са обречени, защото няма достатъчно трупни донори откъдето най-често тези хора може да получат нов орган. Те обаче, не са само 1000-1200, а са много повече, просто хиляда са вписани в листите на чакащите."
Димитър Панайотов призовава всички да проведат разговора за донорството в своето семейство. Той отдавна го е направил. До края на годината ще излязат всички осем глави на „Последният дар на човека“. Най-вероятно разказите ще бъдат поместени и в книга. А Димитър и Александър вече са си намислили следващите теми – климат и демографска криза.
Инициативата на младите журналисти е подкрепена от Столичната община.
Чуйте целият репортаж в звуковия файл:
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..