Колкото повече хора се заразят с вируса и преболедуват, толкова повече отслабва силата на вируса, каза за Радио Варна проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН. Първото боледуване е най-тежко, ако има второ - е по-леко. А трето е най-вероятно да няма, защото имунната система вече трябва да е достатъчно обучена и човек да не може повече да се зарази.
Кога човек не може да се разболее от Ковид-19
Има такава вероятност, смята проф. Петрова. Това се случва при онези хора, които преди години са се срещали с друг коронавирус, който прилича на този в момента, тъй като в Европа циркулират доста различни вируси от това семейство. Възможно е да се получи кръстосан имунитет. Всеки от нас си спомня кога е боледувал тежко със силни болки в гърлото, с белодробни проблеми и е възможно това да е било коронавирусна инфекция и имунитетът към тогавашното заболяване да ни предпази сега от Ковид-19.
Трета доза на ваксината
Да запазим спокойствие и да не бързаме с третата доза срещу коронавируса, препоръчва проф.Пенка Петрова. Според нея в момента няма нужда да се имунизират хора с нормална имунна система.
Как да разберем силата на имунитета ни
Два са начините да разберем колко е силен имунитетът ни – с анализ на антителата, но с времето те спадат и се получава т.нар. избледняване на имунния отговор, така че те не винаги са показателни и това, че са ни спаднали антителата не означава, че сме загубили имунитет, смята проф. Петрова.
Другият тест, който може да се направи, е на клетъчния имунитет и се предлага в много лаборатории /бел.авт. – проверката ни установи, че неговата цена е около 180 лв., а резултатът е готов за 5 дни/. Този тест показва каква е имунологичната памет на имунната система, обясни проф. Петрова. При ново заразяване или нова среща с вируса, имунната система реагира адекватно, започва да произвежда отново антитела срещу коронавируса и се получава един добър имунен отговор, който да противодейства на инфекцията.
Ваксини в училище – да се ваксинират ли децата
За да продължат да работят нормално училищата е добре да се ваксинират по-големите ученици. Задължително трябва да се ваксинират учители, защото те са тези, които трябва да останат да работят в училище, да се срещат с всички заразени, незаразени, болни и здрави деца и да продължат успешно своята работа в учебните заведения, каза още проф.Петрова.
До кога ще продължи короновирусната пандемия
Досегашните коронавирусни пандемии, които са възниквали, са продължавали най-много до две години, коментира проф. Пенка Петрова. Тази се задържа доста дълго време, получиха се и доста варианти на вируса, затова е трудно да се прогнозира. Като цяло в света общият брой случаи спада всеки ден. Надяваме се до следващото лято да ограничим тази пандемия и да се справим с нея, заяви проф. Петрова.
По нейните думи, България остава като остров на незащитено население, почти изцяло неваксинирано, и при нас е възможно да се задържи и по-дълго. Възможно е и околните страни да ни изолират, да не ни пускат да излизаме от нашата територия, още повече с тези случаи на скандално издадени фалшиви сертификати.
Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като началото на дейностите е подходът към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят текущите ремонти по улиците и булевардите в квартала, посочват от Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна.
Още тази седмица може да започне демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“, информираха от Дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред". Премахването на бараките ще става по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул...
Предвижда се цялостно обновяване на сградата на Диагностично-консултативния център „Света Екатерина“ и изграждане на допълнителна пристройка към нея, в която да бъдат обособени операционни зали. Това каза управителят на ДКЦ-5 д-р Галина Павлова. Ремонтът ще бъде финансиран по програма "Региони в растеж", проектът на стойност 8,5 млн. лева е класиран..
Протест под надслов "Нито една повече" ще се проведе в редица градове у нас, сред които и Варна. Шествието във Варна започва от 18 часа пред Съдебната палата на площад "Независимост". Да покажем солидарност с всички момичета и жени, преживели или станали жертва на насилие, посочват организаторите. В същия час протестни акции ще се проведат още в..
От началото на годината до края на октомври във Варна има ръст на издадените заповеди за защита при домашно насилие. Tе са 420, докато за същия период на миналата година са били 338. Това съобщи регионалният координатор по темата в ОД на МВР полицейски инспектор Янка Донева н а специален брифинг, посветен на Международния ден за премахване на..
Увеличава се броят през настоящата година на издадените заповеди за защита, свързани със случаите на домашно насилие, на територията на област Добрич. Извършилите престъпления от този характер от 1 януари до 31 октомври са 136 мъже и 18 жени. При издадените 146 заповеди за защита от домашно насилие потърпевши са били 35 деца, 128 жени и..