Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненци-гълъбовъди вдигат летвата в спорта с гълъби

| обновено на 10.10.21 в 10:28
7
Снимка: Радио Варна

Варненците Траян Минчев и Александър Бучков, които по професия са архитект и търговец, паралелно развиват и друга своя страст – гълъбовъдство. Ако за Александър това е ново начинание - от около 4 години, то Траян се занимава от повече време и дори е част от голяма аукционна къща, в която се продават едни от най-скъпите екземпляри. Последният скъпо продаден гълъб е струвал малко над 1 млн. евро, разказа Траян Минчев, който се занимава активно и с Асоциацията на гълъбовъдите у нас. И двамата са категорични, че регионът на Варна има традиции в този отрасъл. Не е лесно да бъдеш добър селекционер на гълъби, трябва много да се практикува и чете, категорични са Траян и Александър, които са се захванали с това да популяризират този спорт.


Наскоро Александър и неговият гълъб Мадлен завършиха с чудесни резултати участието си в състезанието "Млади птици 2021" в Клуб за млади гълъби Варна - второ място в надпреварата 560 км.

Всеки гълъб познава своя гълъбовъд, имат си имена и носят много радости на всеки, който е дръзнал да се занимава с гълъбовъдство, разказват младите селекционери.

Още за това как се отглеждат спортни гълъби, какви разстояния изминават и колко скъп е спортът с гълъби, чуйте в интервю на Нина Милошевич:

В България популярен ли е този спорт и какво е специфичното за спортните гълъби?

Траян Минчев: Спортните гълъби покриват различни дисциплини - от 100 до около 1000 км. Обучението им е дело на гълъбовъд, който ги развъжда от ранна детска възраст. Популярен е този спорт в страната ни.

Александър Бучков: Разликата при отглеждането на спортни гълъби можем да сведем до това, че те се отглеждат в две зони:

1. Обучение и отглеждане в собствения си гълъбарник, където гълъбовъда ги отглежда, а състезанията се провеждат на отдалечено място. До него гълъбите се транспортират заедно в специални кутии и се пускат едновременно, за да се приберат в собствения си гълъбарник. Засича им се време чрез поставени чипове;

2. Вторият начин на отглеждане на гълъби е в гълъбодрум. Състезанията протичат само на това място. Това дава абсолютно равни права на всички гълъби, защото те се прибират на едно и също място. Засичат се в една и съща среда.

Кога е състезателният период за гълъбите?

Траян Минчев: Краят на април, началото на месец май е най-добрият период за състезания. Има и такива през септември.

Генетично ли им е зададено на този вид гълъби да са спортисти?
Александър Бучков: Да, те са такива породи. Това ги отличава от всички. Тяхната основна цел е да се приберат вкъщи.
Колко е средната продължителност на живот на спортните гълъби?
Траян Минчев: Около 10-15-сет години може да живее един пощенски гълъб. Има и такива, които достигат възраст и до 20-сет години.
Траян и Александър решават да създадат свой общ отбор, който носи името TEAM TRAL. Състезават се както по между си, така и в големи международни състезания. Един от тези големи форуми завърши наскоро в Португалия, разказват гълъбовъдите.
Подробности и любопитни факти за отглеждането на пощенски гълъби може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Диригентът Валентина Георгиева: Много важно е да продължаваме да палим децата

Целият творчески сезон на смесен хор „Черноморски звуци“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ е посветен на 110-годишнината на състава, която се навършва през 2024-а. Кулминацията е 12-ото издание на международния хоров конкурс, носещ същото име, от 12 до 16 юни, с който се поставя начало на фестивалното лято в Балчик. 23 са..

публикувано на 23.05.24 в 08:05

Младият пианист Жельо Тодоров: Когато седна пред пианото, забравям за всичко

Ученикът от Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна  спечели първо място на международен конкурс по пиано в Орбетело, Италия.  Единайсетокласникът завоюва най-високия резултат както в своята категория, така и за целия конкурс - 99 от 100 точки.  В конкурса той се представи с произведения на Ференц Лист - Мефисто валс No. 1 и Панчо..

публикувано на 22.05.24 в 08:00

Нестинарка: Жаравата има невидима сила, която те води в танца

Нестинарство е един от най-старите български обичаи и за първи път е документиран писмено през 1862 г. от Петко Р. Славейков. На 3 юни по стар стил отбелязваме празника на св. св. Константин и Елена. Характерни за този празник са нестинарските танци, които са сложен комплекс от обредност и вяра. Днес е запазен само в няколко села в планината..

публикувано на 21.05.24 в 08:15

Проф. Стоян Маринов и Людмила Ненкова с голямата награда на Клуб "Отворено общество" във Варна

32-рата церемония по присъждане на годишните награди на клуб "Отворено общество" ще се проведе от 18 часа днес в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна. Отличията се присъждат всяка година в навечерието на Деня на Светите брата Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост.  Голямата награда “За..

публикувано на 20.05.24 в 09:04

Мери Бойс Бенд казва „Здравей!“

В началото на тази година  Мери Бойс Бенд отпразнува с концерт своя 29-ти рожден ден, а преди броени дни издадоха нов сингъл, с който казват "Здравей" на всеки, който обича тяхната музика. Това е първата нова продукция на бандата, която се появява 6 години след  последния им албум "Щастливи дни" . Новата песен, ще бъде включени в предстоящия албум..

обновено на 17.05.24 в 08:31

Явор Цанев: Фантастиката, освен да забавлява, понякога казва някои неща за бъдещето

Фантастиката, освен че забавлява, понякога казва някои неща за бъдещето. Това подчерта в интервю за Радио Варна писателят и издател Явор Цанев. Той представи поредния брой на  списанието за фантастика и фентъзи "Дракус". Тринадесета година изданието събира четива от български и чуждестранни автори.  "В новия брой има и два хумористични разказа...

публикувано на 16.05.24 в 08:00
Заседание на работната група за лодкостоянките

Емил Милев: След среща между рибари и общински съветници ще има промени в наредбата за таксите на рибарските пристанища

Комисията по транспорт към Варненския общински съвет ще заседава от 14:30 часа. Предвидено е съветниците да обсъдят промени в Наредбата за местните такси и цени на услуги, които касаят таксите на рибарските пристанища „Варна“ и „Карантината“. С промените в наредбата се въвеждат нови такси, а някои от старите се повишават. Най-вероятно..

публикувано на 15.05.24 в 08:20