Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мисия: Военен лекар" - доктор Петър Ганчев

Доктор Петър Ганчев е първият българин, който завършва курс за усъвършенстване в Ленинград (сега Санкт Петербург) по „Физиология на подводното плаване и аварийно-спасително дело”. На 23 декември 1967 година е назначен във Военноморските сили като началник на медицинската служба на дивизион подводници. 10 години по-късно д-р Петър Ганчев започва работа във Военноморската болница във Варна. Там по негова идея е създаден първият у нас хипербарен комплекс  с многоместна барокамера, който прераства в клиника по хипербарна терапия и морска физиология. За първи път във Варна той прилага лечение с кислород под налягане или хипербарна оксигенация. Историята на доктор Петър Ганчев е разказана в поредицата на Медицинския университет „Мисия: Военен лекар”, която може да бъде гледана онлайн.

Благодарение на изобретателността и инициативността на доктор Петър Ганчев, са спасени десетки животи.

"1975 година, си спомням, на 15 януари, се строеше кораб в Корабостроителния завод. Кърмата на кораба беше траверс на дивизиона. Видях една аларма. Стана ясно, че има изтичане на газ. Сработила е системата за въглероден двуокис за пожарно гасене. Тогава изкарваха с платформа болни. Единият спря да диша. Тогава се наложи да направя първия случай за изкуствена белодробна вентилация в барокамера под повишено налягане. И човекът се оправи."

С метода, при който се използва кислород под налягане в барокамера, могат да се лекуват редица заболявания.

"Когато човек се намира в барокамерата, дишайки чист кислород под налягане, кислородът се разтваря в плазмата на кръвта. Този кислород отива до клетките, които страдат от кислороден глад и са увредени по някакъв начин. По този начин се доставя кислород до всички клетки."

Според доктор Петър Ганчев у нас има 19 барокамери, но не съществува закон, който да регламентира работата с тях.

"И в момента въпросът е висящ. И в момента всеки, който желае, може да си направи барокамера и да си я ползва така, както си иска, защото няма закон, за съжаление, който да регламентира тази дейност. Меко казано се моля да не стане фал, защото интересно е тези хора, които работят с барокамерите, къде са подготвени. От там трябва да се започне."

Идеята зад поредицата "Мисия: Военен лекар" е да е в помощ на студентите, които изучават тази специалност, каза авторката на поредицата Магдалена Тодорова.

"Военната медицина е много по-различна от цивилната медицина. Войната, например, е много мощен стимул за развитието на медицината."

В поредицата участват, както ветерани, така и действащи военни лекари.

Повече чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30