Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мисия: Военен лекар" - доктор Петър Ганчев

Доктор Петър Ганчев е първият българин, който завършва курс за усъвършенстване в Ленинград (сега Санкт Петербург) по „Физиология на подводното плаване и аварийно-спасително дело”. На 23 декември 1967 година е назначен във Военноморските сили като началник на медицинската служба на дивизион подводници. 10 години по-късно д-р Петър Ганчев започва работа във Военноморската болница във Варна. Там по негова идея е създаден първият у нас хипербарен комплекс  с многоместна барокамера, който прераства в клиника по хипербарна терапия и морска физиология. За първи път във Варна той прилага лечение с кислород под налягане или хипербарна оксигенация. Историята на доктор Петър Ганчев е разказана в поредицата на Медицинския университет „Мисия: Военен лекар”, която може да бъде гледана онлайн.

Благодарение на изобретателността и инициативността на доктор Петър Ганчев, са спасени десетки животи.

"1975 година, си спомням, на 15 януари, се строеше кораб в Корабостроителния завод. Кърмата на кораба беше траверс на дивизиона. Видях една аларма. Стана ясно, че има изтичане на газ. Сработила е системата за въглероден двуокис за пожарно гасене. Тогава изкарваха с платформа болни. Единият спря да диша. Тогава се наложи да направя първия случай за изкуствена белодробна вентилация в барокамера под повишено налягане. И човекът се оправи."

С метода, при който се използва кислород под налягане в барокамера, могат да се лекуват редица заболявания.

"Когато човек се намира в барокамерата, дишайки чист кислород под налягане, кислородът се разтваря в плазмата на кръвта. Този кислород отива до клетките, които страдат от кислороден глад и са увредени по някакъв начин. По този начин се доставя кислород до всички клетки."

Според доктор Петър Ганчев у нас има 19 барокамери, но не съществува закон, който да регламентира работата с тях.

"И в момента въпросът е висящ. И в момента всеки, който желае, може да си направи барокамера и да си я ползва така, както си иска, защото няма закон, за съжаление, който да регламентира тази дейност. Меко казано се моля да не стане фал, защото интересно е тези хора, които работят с барокамерите, къде са подготвени. От там трябва да се започне."

Идеята зад поредицата "Мисия: Военен лекар" е да е в помощ на студентите, които изучават тази специалност, каза авторката на поредицата Магдалена Тодорова.

"Военната медицина е много по-различна от цивилната медицина. Войната, например, е много мощен стимул за развитието на медицината."

В поредицата участват, както ветерани, така и действащи военни лекари.

Повече чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

11-годишният пианист Антонио Паван: За мен музиката е felicità!

Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван.  Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..

публикувано на 23.07.25 в 16:15

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

Фестивалното изложение "Порода - Любов" ще обедини природозащитниците на Варна

Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..

публикувано на 23.07.25 в 12:35
Модният експерт Румяна Димитрова в студиото на Радио Варна

Мока мус - цветът на 2025-а

Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...

публикувано на 23.07.25 в 10:15

Кукленият театър във Варна с летни представления за децата (ПРОГРАМА)

Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли.  В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Младо семейство дари апаратура на родилното отделение в МБАЛ "Св. Анна"

Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град.  Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..

публикувано на 22.07.25 в 17:10

Обсерваторията в Камен бряг отваря врати за посетители

От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно   безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..

публикувано на 22.07.25 в 14:10