Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Нюансите са важни

| обновено на 11.10.21 в 17:24
Снимка: Пламен Тенев

Здравейте! Колко често слушате истории и търсите недоизказаното в тях, детайлите?

Към всеки разказ допълваме свои цветове и картини. И след като седмици наред наблюдавахме какво се случва със заседналия кораб, изкушавам се да добавя различен нюанс, съживявайки стара история.

Случи се в Гибралтар.

Точно бях сбъднала една от детските си мечти: да стигна до Херкулесовите стълбове – онези, които в представите на древните били краят на света, или поне на света, който те познавали.

Получи се сложна комбинация. Първо бях ужасена колата да не излети от тесните улички надолу – към пропастта. После онемях от възторг, докато стоях на ръба на древния свят, какъвто го описваха книгите от детството ми. Исках да поглъщам забележителната гледка още и още, до безкрай, докато синьото не се разтвори в очите ми и не заличи всички мисли, превръщайки времето в красота. Накрая се сдобих и с петно на блузата, защото един симпатичен магот ме замери с кроасан.

Щом слязохме до фара и църквата, вълните не само разказваха легенди, както си представях като дете. О, не! Те дори бяха захвърлили на брега грамаден кораб.

Поредната история лежеше почти в краката ни, врязана в острите камъни под самия фар.

Сякаш морето, в изблик на гняв, беше запратило към Скалата металното туловище и то изглеждаше като огромен мъфин, който боговете бяха разрязали през средата, за да си го поделят за следобедния чай.

Тълпи от местни жители и туристи се стичаха, за да видят металните останки и да наблюдават спасителните работи.

И тогава водата изхвърли върху камъните едно мъничко фарче. Като миниатюрно копие на истинския фар, който в момента се извисяваше до нас на Скалата.

Като иронична подсказка, че всичко е временно и всеки миг е ценен.

Не зная дали крехките тъжни останки бяха от сувенир, подарен на капитана от годеницата му. Вероятно да му носи късмет и да му напомня, че един прозорец на брега винаги ще свети до неговото завръщане. А може и да беше играчка, с която някой от екипажа е планирал да зарадва детето на приятелско семейство. Дори не зная дали този малък безпомощен фар беше част от останките на едно корабокрушение! Или моряк го беше запратил към брега като послание... Към брега на сигурния свят, където има пристан, спасение след бурята и надежда.

Не знаем как е било. Но лесна работа е да не забравяме, че зад новините винаги има човешки съдби, радости, болки, очаквания, надежди.

Нюансите са важни.

Само с тях историите са истински, вълнуващи и незабравими.

И още нещо: когато се плъзгаме по повърхността на новините, когато сме критични, присмиваме се, или говорим с назидателен тон, хубаво е да имаме предвид, че истинските причини за нещата не са непременно видимите. И всеки подхвърлен от вълните миниатюрен фар може да е талисман, подарък, послание... Всичко може да е. Има истории, които никога няма да научим защо са точно такива. Има сюжети, които завинаги остават недовършени... Поне за широката аудитория.

Аз съм Даниела Иванова и ви желая всички следващи истории да са цветни и щастливи. Подаръците от тях винаги да стигат до получателите си и да им доставят радост, морето да е спокойно, чувствата да са приятни и да ни загръщат с топлия си шал. Това ще направи октомври още по-хубав, нали?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30